Vláda posvětila další tři Hegerovy reformní zákony

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uspěl dnes na jednání vlády s třemi reformními normami. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě by měly platit od ledna příštího roku. Změní se tak například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchrannou službu. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Heger také vypíše výběrové řízení na nového ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Dnes to sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že balíček těchto zdravotnických zákonů by měla Poslanecká sněmovna dostat na stůl na mimořádné schůzi plánované na 12. a 13. července. Zastřešující zákon o zdravotních službách podle Hegera definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb.

Leoš Heger, ministr zdravotnictví:

„Zákon také určuje sankce, přičemž ta největší, až do výše jednoho milionu korun, je za poskytování zdravotních služeb bez oprávnění.“

Zákon o specifických zdravotních službách se podle Hegera týká „velmi rozmanitých, zvláštních situací“, které se v některých letech mohou týkat jen jednotlivců. Upravuje například podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut. Zákon dá záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.

Vláda už nedávno stihla schválit z Hegerovy reformy jeden zákon - malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24