Nový ministr dopravy nechce kopírovat Bártu ani Šmerdu

Praha – Nový ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) představil na společném brífinku s premiérem Petrem Nečasem své priority. Hodlá například prosazovat zavedení mýtného pro kamiony i na silnice nižších tříd, protože to vyplývá z programu Věcí veřejných. O konkrétní podobě mýtného chce ale Dobeš ještě distutovat. Některá témata bude nový ministr konzultovat se svým předchůdcem Radkem Šmerdou. Půjde například o problematiku převodu několika tisíc zaměstnanců Českých drah do Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Obecně ale budou priority ministerstva dopravy závislé na tom, kolik dostane peněz z ropočtu pro rok 2012. Dobeš také na tiskové konferenci uvedl, že nechce kopírovat program předchůdců na ministerstvu. „Nechci to stavět tak, že budu prosazovat Bártovu nebo Šmerdovu koncepci,“ uvedl.

Nečas na brífinku poděkoval odcházejícím ministrovi Radku Šmerdovi, který v čele resortu vystřídal Víta Bárta. Na adresu Dobeš pak premiér uvedl, že má základní znalosti z oboru, které jsou pro zastávání úřadu nezbytné. Dobeš se účastnil vyjednávání o umístění Evropského úřadu pro dohled nad navigačním systémem Galileo do Prahy a působil v dozorčí radě Českého Aeroholdingu. Jinak je Dobeš pražským manažerem Věcí veřejných.

Tajemník z reklamky

Dobeš dnes také jmenoval nového státního tajemníka, který bude ministrovým nejbližším spolupracovníkem. Stal se jím Daniel Bártek (50), bývalý spolumajitel a kreativní ředitel společnosti Ogilvy Group. Společnost prodal před zhruba pěti lety. V poslední době se živil jako poradce v oblasti komunikace a PR. S ministrem Dobešem se zná zhruba čtyři měsíce. Šéf resortu dopravy si ho vybral hlavně pro jeho schopnost analytického myšlení. Ministr předpokládá, že bude úzce spolupracovat také s prvním náměstkem Lukášem Hamplem.

Dobeše dnes do funkce ministra dopravy jmenoval prezident Václav Klaus. Společně s ním jmenoval vicepremiérkou místopředsedkyni Věcí veřejných Karolínu Peake, která by měla vést Legislativní radu vlády. Příchod dvou nových ministrů VV byl součástí dohody koaličních stran o pokračování ve vládě.