Peake: Budu dohlížet. Dienstbier: Jde jen o křesla

Praha – Dnes byli na Pražském hradě jmenováni dva noví členové kabinetu Petra Nečase, vicepremiérka Karolína Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš. Místopředsedkyně Věcí veřejných Peake se stala také šéfkou vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí. „Budu dohlížet na plnění vládní strategie, která byla schválena pro roky 2011 a 2012. Ten dohled byl do této chvíle pod ministerstvem vnitra,“ říká Peake.

„Byla bych ráda, kdyby lidé, kteří se touto agendou zabývali na ministerstvu vnitra, pokud možno přešli na Úřad vlády a pokračovali v práci a koordinovali jednotlivá ministerstva,“ pokračuje Peake.

Ta označila ztrátu pozice ministra vnitra za zásadní problém. „My jsme udělali naprosto fatální chybu, když jsme opustili ministerstvo vnitra. Přiznávám, byla to velká chyba,“ zdůraznila nová vicepremiérka.

Video Jiří Dienstbier /ČSSD/, k roli Věcí veřejných v koalici
video

Jiří Dienstbier /ČSSD/, k roli Věcí veřejných v koalici

Přesto chtějí podle ní Věci veřejné pokračovat ve vládě kvůli určitým programovým bodům. „Je to zdanění hazardu od 1. 1. 2012, zrušení akcií na majitele, nová pravidla pro financování politických stran,“ tvrdí Peake.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier si ale myslí, že Věcem veřejným jde pouze o udržení křesel. „Myslím, že to je zjevné každému, kdo sledoval tu kauzu od začátku. Všechna ta ultimáta, která od všech možných účastníků koalice zazněla… Konkrétně od Věcí veřejných jsme slyšeli, že za každou cenu musí mít resort vnitra, pak nemuseli, že musí odejít Kalousek, Fuksa a Vondra, pak nemuseli, pak alespoň Vondra s Fuksou, také nemuseli, že v každém případě musí mít čtyři ministry, nemají, že musí mít garanci čtrnácti miliard pro fond dopravní infrastruktury a čtyři miliardy navýšení na platy učitelů, nemají.“

Přesto čerstvý senátor nejmenší vládní straně rozumí. „Ono je to pochopitelné, protože když se podíváme na preference, tak Věci veřejné jsou v jakési klinické smrti a příští volby do Poslanecké sněmovny pro ně můžou být odpojením od přístrojů,“ dodává Dienstbier.

Jiří Dienstbier ml.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24