Budou nové pokutové bloky – odolnější proti falšování

Praha – Pokutové bloky budou odolnější proti machinacím, změna zřejmě přijde už s počátkem roku 2012. Jak zjistila Česká televize, ministerstvo vnitra se s policií dohodlo, že bloky budou propisovací. Kopie by tak měla – na rozdíl od nynější praxe – do posledního písmenka odpovídat vyplněnému originálu. Úřady tak reagují na stížnosti řidičů, kteří tvrdili, že policisté bloky dodatečně upravovali.

Stávající pokutové bloky jsou dvoudílné, policisté obě části – tu pro úřad a tu pro řidiče – vyplňují zvlášť. Případné dodatečné změny je potom těžké odhalit. Tomu má zabránit nová podoba bloků. „Budou propisovatelné jako například příkaz k úhradě v bance. To znamená, že už nebude tak snadné je falšovat,“ popsal mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Aby bylo možné zabránit falšování, stačí jenom drobná úprava. „Díl A by zůstal totožný, ale byla by kopie, kterou by získal přestupce,“ upozornil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Jedna věc se přesto změní a vypisování pokut se tak může výrazně zrychlit – na blocích už nebudou předtištěná čísla určující výši pokuty. Například blokový trest ve výši 2 500 korun zatím musí policisté vyplnit například na pět 500korunových bloků. Pokud se povede zavést nové bloky, postačí jenom jeden. „Tato praxe je běžná v zahraničí, takže si myslím, že je dobré opustit starý trend,“ uvedl Leoš Tržil.

Policie na změnu tlačí, chce ji už od nového roku – bez ohledu na to, kolik nepoužitých tiskopisů by se muselo skartovat. Státním úřadům se to však příliš nelíbí. „Je otázkou, zda nezvážit z hospodářského hlediska stanovení přechodného období kvůli vyčerpání starých bloků,“ podotkl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Nový vzor pokutového bloku určí právě ministerstvo financí. Ke změně pak stačí jen vyhláška. Pokud policejní vyjednavači uspějí, změna na začátku příštího roku je reálná.