Bodový systém platí pět let, od volantu vyhnal 33 tisíc řidičů

Praha – Trestné body navíc k pokutám za přestupky začali dostávat čeští řidiči před pěti lety. Ačkoli jednotlivé body pro řidiče nic neznamenají, podle policistů, ministerstva dopravy i odborníků zvýšila hrozba tzv. vybodování bezpečnost na silnicích. O řidičský průkaz přišlo poté, co nasbíralo dvanáct trestných bodů, už 33 tisíc řidičů, naopak čisté bodové konto má podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka 5,8 milionu řidičů.

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil je přesvědčen o tom, že zavedení bodového systému zvýšilo bezpečnost provozu na českých silnicích, důkazem je podle něj fakt, že většina řidičů, kteří byli body potrestáni, se dalších přestupků už nedopustila. „Zhruba 80 procent řidičů, kteří se dopustili bodovaného přestupku, se opakovaně přestupku nedopustilo a další body jim nepřibyly, tak si myslím, že tam pozitivní efekt je,“ řekl Leoš Tržil. Zbylých 20 procent přestupců si podle něj z bodového systému těžkou hlavu nedělá.

Pozitivní efekt má bodový systém také podle mluvčího Ústředního automotoklubu Igora Siroty. Trestné body se osvědčily i v jiných zemích Evropy, žádný stát, který systém zavedl, od něj neustoupil, poukázal Sirota. S policistou Tržilem se ale mluvčí autoklubu neshodne v hodnocení změn systému, které nedávno schválil Parlament. „Je dobře, že hrubé ohrožující přestupky jsou bodovány a ty, které až tak problémové nejsou, jsou bez bodu,“ poznamenal Tržil. Sirota naopak kritizoval zrušení bodového postihu za řízení pod vlivem malého množství alkoholu.

Trestá se hlavně rychlost

Nejčastější bodovaný přestupek, za který jsou řidiči v Česku trestáni, je překročení rychlostního limitu o méně než 20 kilometrů za hodinu – jde více než o čtvrtinu přestupků, kterými se úřady zabývají. Časté jsou bodové postihy také za nerespektování zákazových nebo příkazových značek, nepoužití bezpečnostních pásů nebo jízdy bez rozsvícených světel. Výrazně více bodů nasbírali muži. Ženy se dopouštěly častěji přestupků, které jsou postihovány mírněji. Z 33 tisíc vybodovaných řidičů ostatně je pouze 1 700 žen.

Právě přehled nejčastějších přestupků však může naznačovat především to, že se policistům příliš nechce do terénu. Překročení rychlosti totiž nejčastěji odhalují automatické radary. Navíc právě na nedostatečnou přítomnost policie na silnicích mohou hřešit domnělí bezúhonní řidiči. „Policisté nejsou na silnicích vidět. Kdyby se trestal každý přestupek podle toho bodového systému, tak si myslím, že bude těch řidičů s čistým bodovým kontem minimum,“ upozornil motoristický novinář Ondřej Běhal.

Celkem je na kontech řidičů po pěti letech s bodovým systémem přes šest milionů trestných bodů.

Nejoblíbenější bodované přestupky českých řidičů

1. Překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h (25,7 % z bod. přest.)
2. Porušení povinnosti vyplývající ze zák. nebo přík. značky (17,3 %)
3. Nepřipoutání se nebo neužití přilby (15,5 %)
4. Nerozsvícení světel (7,9 %)
5. Překročení rychlosti v obci o 20 km/h a více (6,2 %)
6. Telefonování (5,8 %)
7. Překročení povolené rychlosti mimo obec o méně než 30 km/h (5,4 %)
8. Překročení povolené rychlosti mimo obec o více než 30 km/h (1,9 %)
9. Nezastavení na signál, který to přikazuje (1,6 %)
10. Řízení pod vlivem návykové látky (1,6 %)