Rychnov možná bude muset vrátit 40 milionů z dotací na bazén

Rychnov nad Kněžnou – Městu Rychnov nad Kněžnou hrozí, že bude muset vrátit desítky milionů korun z evropských dotací. Radnice uvízla v síti namátkové kontroly. Auditoři zjistili, že město špatně vypsalo soutěž na stavbu sportovního a relaxačního centra. Omezilo v ní totiž okruh případných zájemců z řad stavebních firem. „Zadavatelé požadovali, aby uchazeči předložili seznam nejvýznamnějších stavebních zakázek, které byly financovány z veřejných rozpočtů. Což podle auditorů mohlo vést k diskriminaci těch uchazečů, kteří zakázky realizovali z jiných než veřejných zdrojů,“ vysvětluje Martin Škeřík z Úřadu regionální rady.

Město s výsledky auditu nesouhlasí a brání se. „Přístup firem ani ze zahraničí nebyl omezen vzhledem k tomu, že řada zahraničních stavebních firem má filiálky v České republice, a tím pádem se mohly účastnit vypsaného tendru,“ tvrdí starosta Jan Skořepa. Navíc se mohly přihlásit i firmy, které stavěly objekty aspoň částečně placené z veřejných peněz, dodává starosta.

Úřad regionální rady měl navíc zadání soutěže k dispozici a mohl včas zasáhnout. „Pokud by Regionální rada zjistila, že tam došlo k pochybení, tak se bezpochyby dalo celou stavbu zastavit a udělat znovu výběrové řízení,“ kritizuje starosta Skořepa úřady. „Podrobnosti těchto procesů mi nejsou známy,“ odpovídá Martin Škeřík.

Město očekává hloubkovou kontrolu a zřejmě i pokutu. Mohlo by vracet až 40 milionů korun, což činí pětinu ročního rozpočtu. „Bylo by to velmi těžké,“ mračí se starosta.

Bazén v Rychnově postavil za téměř 160 milionů korun vítěz soutěže, původem místní firma Východočeská stavební. Tendr vypsalo město v době, kdy v jeho čele stál starosta Jiří Rokl. O případných sankcích pro město rozhodne Úřad regionální rady Severovýchod.