Paraglidista vydělal rekordním letem peníze pro dětské domovy

Praha – Za 90 dní uletěl Miroslav Oros na svém motorovém paraglidu přes 9 000 kilometrů a zapíše se tím do Guinnessovy knihy rekordů. Nebyl to ale jediný cíl pilota – v rámci své cesty obletěl většinu dětských domovů v Česku a pro jejich malé obyvatele se mu během akce podařilo sehnat půl milionu korun. Už nyní vymýšlí, na jakou cestu se vypraví příště.

Miroslav Oros má za sebou 111 startů a přistání. V sedačce svého motorového kluzáku strávil přesně 193 hodin a nalétal neuvěřitelných 9 132 kilometrů. To na překonání světového rekordu bohatě stačí. „Bylo to neuvěřitelný dobrodružství, byla to velká zabíračka, tři měsíce prázdnin a taky tři měsíce, kdy se povedlo udělat hodně dobrého,“ hodnotí svůj let rekordman Oros.

Nešlo mu totiž jen o pokoření světového maxima nebo propagaci českého létání. Devět tisíc kilometrů dlouhá trasa vedla přes 150 dětských domovů. Každá zastávka měla dětem bez domova ukázat, že je možné zvládnout i takřka nemožné. Pilot dětem sděloval své životní heslo – hlavní je mít cíl. Sám chtěl pro děti z dětských domovů vybrat peníze a podařilo se. „Za ty tři měsíce máme přislíbeno něco kolem půl milionu korun a ty peníze chceme použít na sport a sportovní vybavení dětí z dětských domovů,“ neskrývá radost Oros.

Za každého počasí pilota jistil jeho doprovodný tým, který za devadesát dní najezdil po zemi víc než 16 tisíc kilometrů. Největší překážkou na tříměsíční štaci nebylo počasí, ale krádež. Během cesty pilotovi z doprovodného auta zmizela technika za víc než 70 tisíc korun. Vybavení potřebného k letu si ale neznámí zloději nevšimli, a tak mohl Miroslav Oros cestu dotáhnout do úspěšného finále.

Paraglidista Oros s dětmi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24