Klaus nechce podepsat reformu penzí. Ta přesto platí

Praha - Prezident Václav Klaus dnes v článku pro Mladou frontu Dnes oznámil, že nepodepíše tzv. malou důchodovou reformu. Prezidentovi vadí princip, podle kterého by výše důchodu více odpovídala tomu, kolik člověk zaplatil na důchodovém pojištění. Zákon však bude i přes nesouhlas prezidenta platit, protože Klaus ho nevetoval. Pouze nepřipojil svůj podpis jako gesto. Malá důchodová reforma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který vládě přikázal upravit vyplácení důchodů podle zásluhovosti.

To znamená, že lidé s vyšší mzdou, kteří platí vyšší sociální pojištění, by měli ve stáří dostávat důchod vyšší. To se děje na úkor jejich spoluobčanů ze střední vrstvy. Dál nový předpis prodlužuje věk pro odchod do důchodu.

„Princip zásluhovosti má asi takovou logiku, jako kdyby člověk platící výrazně nadprůměrné daně požadoval, aby na něj více svítilo veřejné osvětlení,“ napsal Klaus v článku pro MF Dnes. Soudci Ústavního soudu, na jejichž popud byla novela zákona vypracována, se podle něj mýlí, když považují stát za pojistný ústav.

„Stát má zaručit jen a jedině to, aby společnost netrpěla tím, že se někdo - z vlastní nezodpovědnosti či z nezaviněných příčin - o sebe nepostará a na stáří nepřipraví,“ napsal v článku pro MF Dnes Klaus.

ČSSD: Klaus porušuje ústavu

Přestože opoziční sociální demokracie má k malé důchodové reformě také výhrady, s gestem prezidenta nesouhlasí a považuje ho z hlediska ústavněprávního za nepřijatelné. „Tento krok prezidenta Klause považujeme za porušení ústavních principů, neboť prezident má z ústavy pravomoc vrátit návrh zákona s odůvodněním Poslanecké sněmovně, a pokud tak neučiní, tak má povinnost zákon podepsat,“ zdůraznil místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. Prezidentovo rozhodnutí přirovnal k „chytré horákyni ani nahé, ani oblečené“.

Jiří Dienstbier

0„Bohužel v případě prezidenta Klause to není poprvé, kdy se setkáváme s podobným svérázným výkladem ústavy a faktickým porušováním ústavních povinností hlavy státu.“

Vyšší penze má dostávat zhruba pětina lidí

Takzvanou malou důchodovou reformu poslanci schválili na konci června poté, co přehlasovali levicový Senát. Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy.

Vyšší penze má podle novely dostávat ve srovnání se současným stavem zhruba pětina lidí, kteří pobírají nad 36 tisíc korun měsíčně. Důchody by se jim měly zvýšit v průměru o dva procentní body. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta, tedy řádově o desetikoruny až stokoruny. Snižování má být zaváděno postupně, plně platit začne od roku 2015. Snížení by měla dorovnat valorizace, která má být nově automatická bez zásahu vlády.