Ústecká krajská zdravotní prý musí vrátit EU 170 milionů

Ústí nad Labem - Ústecká Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic patřících Ústeckému kraji, vrátí Evropské unii přes 170 milionů korun. Jinak by prý hrozilo zastavení dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. Informoval o tom člen regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Jakub Pánik. Podle něj se na tom dohodly Ústecký a Karlovarský kraj. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ale řekla, že žádné peníze se prozatím vracet nebudou.

Kraje regionu Severozápad tak podle Pánika reagují na dopis z Bruselu, který požaduje nápravu nejasného rozdělování prostředků. Pokud by se kraje nedohodly a dotace z ROP byly zastaveny, znamenalo by to vážné problémy, protože kraje už zahájily investice za miliardy korun. Ty by ale zpětně od Evropské unie už nedostaly. Pánik uvedl, že Evropská komise požaduje, aby Krajské zdravotní nebyly dotace vyplaceny a aby vrátila ty peníze, které už dostala. Dohoda krajů ještě není na papíře, dodal. Podle Pánika není jiná možnost, jak výhrady komise vyřešit. „Hádat se u soudu je moc hezké. Ale celý program v hodnotě několika miliard nemůže být ohrožený kvůli 170 milionům,“ uvedl.

Hejtmanka Vaňhová: O věci se bude ještě jednat

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Vaňhová však tvrdí, že dopis z Bruselu neznamená, že se budou muset peníze vracet. Podle ní se bude o celé věci ještě jednat, úřad prý má několik měsíců na to, aby celý problém vyřešil. Dodala, že případné vrácení peněz ze strany Krajské zdravotní by bylo velmi nepříjemné a pro společnost by to znamenalo velkou finanční zátěž.  Podle místopředsedy regionální rady Tomáše Hybnera (ČSSD) ale zřejmě jiná alternativa není. „Evropská komise nahlíží na operační program jako celek. Je jí jedno, jestli jde o Karlovarský, nebo Ústecký kraj. To znamená, že mi budeme bohužel muset vyčkávat, jakým způsobem k tomu přistoupí zodpovědní politici na Ústecké straně. Pokud na ten první odstavec (týkající se dotací pro Krajskou zdravotní) neodpovíme kladně, tak se program na 100 procent zavře,“ uvedl Hybner.

Potíže má Krajská zdravotní kvůli nákupu zdravotnických přístrojů placenému z unijních fondů za zhruba 420 milionů korun. Podle auditu, který letos nechalo udělat ministerstvo financí, ze ně zaplatila o zhruba 31 milionů korun víc, než představovala jejich obvyklá cena na trhu. Představitelé Krajské nemocnice stále tvrdí, že dodávky přístrojů byly zcela v pořádku. Ministerstvo financí podalo již kvůli případu loni v prosinci trestní oznámení. Evropské komisi hlavně vadí výběrová řízení na tyto přístroje. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra ale řekl, že žádné oficiální stanovisko v tomto duchu firma nemá.

Krajská zdravotní v nemocnicích v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně disponuje 3 378 lůžky a poskytuje asi 70 procent zdravotní péče v Ústeckém kraji. Zaměstnává asi 6 300 lidí, z toho zdravotních sester je zhruba 2 800 a lékařů 820.

Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty ve výši celkem 900 000 korun. Firma chybovala nejen v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů, ale i v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.