Zeman nesouhlasí se zastavením stíhání Stehlíka v kauze Poldi

Praha/Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí se zastavením trestního stíhání někdejšího výkonného ředitele kladenských hutí Poldi Marka Stehlíka, a podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. Krajský soud v Praze loni v říjnu zastavil Stehlíkovo stíhání pro neúčelnost, Vrchní soud v Praze ke konci března rozhodnutí potvrdil.

Zemanova mluvčí Helena Markusová upřesnila, že dovolání bylo podáno 18. května. Nejvyšší státní zástupce podle Markusové dospěl k závěru, že pro rozhodnutí o zastavení stíhání Marka Stehlíka pro neúčelnost nebyly splněny podmínky.

Státní zástupce již dříve přerušil pro těžkou chorobu stíhání otce Marka Stehlíka a někdejšího šéfa Poldi Vladimíra. Z původní trojice tak nyní čelí obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku již jen bývalý ekonomický ředitel oceláren Luboš Pejpa.

Vladimír Stehlík koupil Poldi prostřednictvím firmy Bohemia Art. I se synem byl obviněn již v roce 1996, oba byli čtyři měsíce ve vazbě. Policie obvinila muže z toho, že neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Kladla jim za vinu také to, že poskytovali své firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda za zhruba 113 milionů korun vznikla podle policie kvůli neoprávněnému vložení majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Marko Stehlík figuruje i v kauze spojené s firmou Letka Team, čelí obvinění z pokusu o vydírání a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Spolu s ním jsou v případu stíháni i známý pražský advokát Jiří Teryngel a další dva muži. Státu podle žalobců způsobili škodu ve výši 118 milionů korun. Státní zastupitelství již v kauze v minulosti podalo obžalobu, pražský městský soud ji však před časem vrátil k došetření. Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce proti němu podal stížnost.

Středočeský krajský soud poslal Marka Stehlíka v říjnu 2008 na 2,5 roku do vězení za poškozování věřitele. Podle pravomocného verdiktu v roce 1996 poškodil několik společností, kterým jeho firma Bohemia Art dlužila peníze.