S politikou nejsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů

Praha - S politickou situací v zemi není spokojeno 74 procent Čechů. Jedná se o nejmenší míru souhlasu s veřejným životem za posledních šest let. Ještě více pak lidem vadí korupce a hospodářská kriminalita. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který proběhl v červnu v době vrcholící koaliční krize.

„Během šesti měsíců, které uběhly od posledního dotazování spokojenosti našich občanů s uvedenými oblastmi, došlo k výraznému nárůstu nespokojenosti v hodnocení politické situace v ČR o 18 procentních bodů, ve vnímání možnosti účasti občanů na rozhodování o 11 procentních bodů a u spokojenosti s členstvím ČR v EU o 11 procentních bodů,“ uvedlo CVVM.

Všestranná kritika za korupci i nezaměstnanost

„Nárůst nespokojenosti nepochybně souvisí s děním ve vládní koalici,“ konstatuje průzkum. Právě v červnu, kdy se uskutečnilo dotazování, totiž vrcholila vládní krize, při níž hrozil odchod Věcí veřejných z vlády a rozpad koalice. Proti vládním reformám také stávkovali odboráři.

Na 84 procent občanů označilo, že jsou velmi nebo spíše nespokojeni se stavem korupce, 78 procentům se nelíbí hospodářská kriminalita. Respondenti měli také vážné výhrady k nezaměstnanosti, v této oblasti vyjádřilo svou nespokojenost 73 procent lidí. „Vážné výhrady byly směřovány také k sociálním jistotám, 66 procent, a fungování hospodářství, 63 procent,“ stojí ve zprávě k průzkumu. Více než polovina dotázaných není spokojena ani s bezpečností občanů a s jejich možnostmi na rozhodování.

Naproti tomu s nabídkou zboží a služeb je spokojeno 72 procent dotázaných, s kulturou pak 62 procent. Veskrze pozitivně Češi hodnotí také životní prostředí, dopravní obslužnost a vztahy se zahraničím.

Starší lidé kritizují zdravotnictví, unii i armádu

Větší spokojenost napříč oblastmi veřejného života vykazují lidé s vyšším vzděláním, lépe situovaní a také voliči pravice. Naopak více si stěžovali voliči levice a lidé z hůře situovaných domácností. Názory se liší i podle věku respondentů, starší lidé více kritizují zdravotnictví, členství České republiky v EU, hospodářskou politiku, situaci v armádě a bezpečnost občanů.