Zemřela populární televizní hlasatelka Milena Vostřáková

Praha – Po krátké těžké nemoci zemřela ve čtvrtek ve věku 77 let známá televizní hlasatelka a pozdější moderátorka Milena Vostřáková. Do Československé televize nastoupila v roce 1957, o dvanáct let později se jí ale stala osudná věta, kterou komentovala vítězství našich hokejistů nad Sovětským svazem. Na obrazovky se pak mohla vrátit až v roce 1990. Česká televize dnes mimořádně odvysílá pořad Všechnopárty, kde byla hostem právě Milena Vostřáková. Pořad začíná na ČT 1 ve 22:05.

Milena Vostřáková se narodila 2. března 1934. V roce 1959 debutovala na filmovém plátně, kdy ztvárnila menší roli ve snímku Jiřího Krejčíka Probuzení. V roce 1964 hrála také v komedii Františka Filipa Tři chlapi po roce a po listopadu 1989 ji režisér Milan Šteindler obsadil do televizního filmu Maestro. 

Se svými bývalými televizními kolegyněmi spoustu let připravovala oblíbené stolní kalendáře s recepty známých osobností. Byla spoluautorkou knížky Tak a je to! aneb Dámy, nejste na to samy, obsahující užitečné rady pro zdraví, vaření a pohodu v domácnosti. 

Video Rozhovor s Kamilou Moučkovou
video

Rozhovor s Kamilou Moučkovou

Rozhovor s Kamilou Moučkovou

13:15

Reportáž Pavla Štrunce

Na porážku sovětských hokejistů chtěla připíjet vínem

Největší slávu si ale Vostřáková vysloužila jako televizní hlasatelka, i když byla její televizní kariéra násilně přetržena. Po vítězství československých hokejistů nad týmem Sovětského svazu na světovém šampionátu v roce 1969 totiž hlasatelka oznámila divákům, že sice normálně pije čaj, ale teď si připije vínem, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální. Podle režimu tak diváky vyzvala k oslavám a vyvolala protisovětské vášně. 

Následoval totální zákaz vystupovat nejen v televizi, ale i kdekoliv jinde. Ze známé a populární televizní hvězdy se stala asistentkou scény, která vařila kávu, sháněla hercům ramínka na šaty a chodila pro účinkující do vrátnice. Mnozí se tehdy od ní odvrátili - báli se pomáhat někomu, kdo je na listině nežádoucích.   

Známí viděli Milenu Vostřákovou jako ženu vždy nabitou elánem, upravenou, zářící a usměvavou. „Nejsem stěžovací typ. Když mám nějaké hoře, schovám se, aby to nikdo neviděl. Nesnáším, aby mě někdo litoval. A taky nechci obtěžovat okolí,“ uvedla tato nenapravitelná optimistka v jednom z rozhovorů. Řídila se rčením jednoho španělského mudrce, že proti narození a smrti není léků a v mezidobí si má člověk zachovat radost. Ženám doporučovala, aby vždy o sebe dbaly a vedle svých dcer či vnuček nebyly Popelkami.

Oslavy vítězství nad SSSR
Oslavy vítězství nad SSSR