Ministerstvo prověřuje kvůli dotacím desítky škol

Praha - Ministerstvo školství prověřuje čerpání evropských dotací na desítkách základních škol. Úředníci mají podezření, že některé školy porušily zákon o zadávání veřejných zakázek. Nechaly si totiž administrativu a podmínky pro nákup hardwaru a softwaru zpracovat od počítačových firem, které se potom do těchto řízení samy přihlásily. Výsledky šetření bude mít ministerstvo do července. Není vyloučeno, že na některé firmy podá trestní oznámení. Hrozí také, že by některé školy musely dotace vrátit.

Všechny mimopražské základní školy mohou od loňského roku čerpat z EU celkem 4,5 miliardy korun na zkvalitnění vzdělání, třeba asistenty pedagoga nebo nákup pomůcek. Dotace mohou čerpat zjednodušeným systémem prostřednictvím takzvaných šablon, největší zájem byl právě o nákup počítačů. Na to hned zareagovalo množství firem, některé nabízely zpracování veškeré dokumentace a pomoc s přípravou projektu.

Podle Hynka Jordána z ministerstva je ale problém v tom, že více než desítka škol si prokazatelně nechala zpracovat podmínky výběrového řízení od firmy, která se potom do tohoto řízení přihlásila. Školy se tak samy připravily o možnost vybrat si nejvýhodnější nabídku, protože podmínky zakázky byly šité na míru právě dané firmě.

Každá škola dostala v průměru 1,2 milionu korun

„Některé firmy s těmi školami uzavíraly pouze ústní dohodu, minimálně jedna ale písemně,“ uvedl Jordán. Zřejmě tak byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Až bude mít ministerstvo výsledky kontroly, zvažuje podat na firmy trestní oznámení. O případných sankcích pro školy nechtěl Jordán zatím mluvit, je ale možné, že by některé musely dotace vrátit. Každá škola přitom dostala v průměru 1,2 milionu korun.

Úředníci už před vyhlášením programu EU Peníze školám varovali, aby školy nevyužívaly služeb různých poradenských a zprostředkovatelských agentur či firem, ředitelé se měli v případě nejasností obracet na webové stránky projektu a infolinku. „EU Peníze školám se účastní všechny školy a 99 procent z nich neví o projektech Evropského sociálního fondu vůbec nic, takže se dají lehce nachytat na ledacos,“ zlobí se ale diskutéři na serveru pro pedagogickou veřejnost Česká škola.

Čerpání prostřednictvím šablon v celkové výši 1,5 miliardy korun čeká od srpna také střední školy. Podle Jordána by už ale měla být učiněna taková opatření, aby se podobná pochybení nestala.