Další podezřelé zakázky. Vnitro podává trestní oznámení

Praha - Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV) podává trestní oznámení kvůli údajně zmanipulovaným a předraženým veřejným zakázkám. Podezření se týká tendru na rekonstrukci hotelu Vltava, vybavení interiéru lovecké chaty Na Tokáni a dodávku kuchyňky do sídla ZSMV v pražské Přípotoční ulici.

„Trestní oznámení podává ZSMV na neznámého pachatele na základě forenzního auditu, který se uskutečnil v minulosti, a také na základě vypracovaných znaleckých posudků,“ uvedla mluvčí vnitra Denisa Čermáková. U všech tří zakázek má podle ní ZSMV podezření na manipulaci, za kterou stojí propojení firem oslovených k předložení nabídky.

Interiér lovecké chaty bez konkurečních nabídek

Zakázku na vybavení interiéru chaty Na Tokáni v Rynarticích na Děčínsku kritizovalo vnitro už v minulosti. Podle úřadu nebyly nabídky předloženy v uzavřené obálce, chyběly i konkurenční nabídky a plnění bylo v rozporu s uzavřenou smlouvou.

Nepředložení konkurenčních nabídek auditoři zjistili i u zakázky na rekonstrukci a dostavbu hotelu Vltava, který se nachází v obci Červené nad Vltavou nedaleko Písku. Osloveny prý byly navíc firmy s provázanou vlastnickou strukturou.

U zakázky na dodávku kuchyňky zase audit zjistil rozdíl nabídkových cen ve výši osmi procent, a je proto pravděpodobné, že se uchazeči dohodli na cenách.

Policie šetří i prádlo od Langerova známého

0Ministerstvo vnitra v minulosti již jedno trestní oznámení podalo, týkalo se smlouvy za 54 milionů korun na praní a chemické čištění prádla ZSVM s firmou Dočista. Šetření inicioval bývalý šéf resortu Radek John. Mluvčí úřadu Pavel Novák před časem deníku Právo řekl, že společnost Dočista podnikatele Tomáše Paclíka podle závěrů auditu získala zakázku nestandardně a své služby navíc předražila.

Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 10 Václava Nováková potvrdila, že úkony trestního řízení již byly zahájeny. Policie se případem zabývá pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku.

0V souvislosti se smlouvou s firmou Dočista již dříve ministerstvo uvedlo, že kontrakt byl uzavřen bez řádného výběrového řízení. Společnost byla podle Johna nevhodná – chyběly jí reference i adekvátní živnostenské oprávnění v době přípravy smlouvy. Navíc měla netransparentní vlastnickou strukturu; Tomáš Paclík byl navíc známý tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Společnost ovšem tvrdí, že zakázku získala v řádné veřejné soutěži. Langer již dříve spekulace o svém zapojení odmítl.