Nová operační metoda je nadějí pro pacienty s rakovinou

Plzeň - Lidé s rakovinou mohou mít vyšší šanci na delší život díky nové operační metodě, kterou dnes použili lékaři z plzeňské fakultní nemocnice. Ve světě se s touto metodou likvidace nádoru začalo již loni. Díky speciálnímu přístroji a tenkým sondám, jež dokážou zlikvidovat nádor bez jakéhokoliv zasažení okolních tkání a struktur, mohou lékaři provést zákrok i u některých dosud neoperovatelných pacientů. Novinářům to dnes sdělil přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

Metoda je unikátní v tom, že se provádí takzvaně „za studena“. Zavedené sondy ničí pouze nádor v přesně vymezeném elektrickém poli. Na rozdíl od jiných podobných metod se ale za přísně vymezenou oblast nešíří do okolí žádná tepelná energie, jež by poškozovala okolní tkáně či cévy. „Je to takzvaný elektroporatizační princip, kdy elektrická energie o vysoké voltáži 3000 voltů v asi devadesáti mikrosekundových pulsech likviduje pouze membránu buňky a tato nádorová buňka se potom rozpadne a zemře,“ popsal Třeška.

Sondy je možné zavést pacientovi v narkóze do těla v naprosté většině případů jen pod rentgenovou kontrolou. Samotný zákrok trvá kolem deseti minut a pacient může domů odejít po jednom až dvou dnech. Nejlepší výsledky jsou při likvidací nádorů do průměru 2,5 centimetru, lze ale operovat i nádory o průměru pět a více centimetrů.

Díky novému postupu mohou lékaři odstranit i nádory v blízkosti cév vyživujících rakovinou napadený orgán, což dosud nebylo známými metodami možné. Metoda by tak mohla pomoci pacientům s rakovinou jater, prostaty, plic, ledvin a zejména slinivky břišní, v budoucnu možná i mozku. Třeška ale upozornil na to, že ani tento nový postup není vhodný pro všechny.

Pomocí metody lze operovat jen 20 procent lidí s rakovinou jater

Plzeňská FN ročně provede na 80 operací rakoviny jater, což je nejvíce v Česku. Z diagnostikovaných pacientů s tímto typem rakoviny je ale možné operovat jen zhruba dvacet procent lidí. Třeška odhadl, že novou metodou by bylo možné operovat ročně o dalších deset lidí s rakovinou jater navíc. Statistiky říkají, že po operaci rakoviny jater 40 až 50 procent pacientů přežívá normálně pět let, neoperovaní pacienti do roka umírají.

Přístroj, který je k zákroku třeba, nemocnice nemá, stojí totiž přes deset milionů korun. Pro potřeby českých nemocnic ho pořídila firma, jež se zabývá distribucí zdravotnického materiálu. Nemocnicím ho bude zdarma půjčovat.