Libyjské děti v rukou českých chirurgů

Praha - Tři libyjské děti z povstaleckého města Benghází se v pražské  motolské nemocnici připravují na operaci srdce. Do Česka se dostaly v rámci humanitárního programu ministerstva vnitra Medevac. Doma by se jim potřebné péče nedostalo, a i kdyby ano, v konfliktem zmítané zemi by se jí možná nedočkaly včas. Kdy přesně budou děti operovány, rozhodnou lékaři v pondělí. Domů do Libye se vrátí zřejmě na podzim.

Do Česka přicestovaly tři libyjské děti, které se v rámci programu Medevac, kterého se za osmnáct let v České republice účastnilo na sto třicet dětí třeba z Bosny, Afghánistánu, Kambodži nebo z Kosova, podrobí chirurgickým zákrokům srdce, bez kterých by jen těžko přežily. Srdce dvouletého Salema je slabé už od jeho narození, ze všech tří dětí právě on potřebuje operaci nejdřív. Měli ho operovat už letos v květnu přímo v Libyi, konflikt mezi povstalci a Muamarem Kaddáfím ale termín zákroku odsunul na neurčito.

Děti v současné době procházejí předoperačními vyšetřeními na infekčním oddělení pražské motolské nemocnice. Nic moc jiného zatím z Česka neviděli. Podle Světlany Porche z Arcidiecézní charity Praha se děti po Praze podívají přibližně po dvou měsících, kdy budou jen pod dohledem doktorů. Kdy přesně budou děti operovány, rozhodnou lékaři v pondělí. Domů do Libye se vrátí zřejmě na podzim.

Libyjské děti čekající na zákrok českých chirurgů v pražském Motole
Libyjské děti čekající na zákrok českých chirurgů v pražském Motole