Svědek ve Wolfově kauze přiznal opisování z internetu

Ostrava – Jeden ze svědků v případu bývalého poslance Petra Wolfa a jeho manželky Hany dnes u soudu přiznal, že část materiálů pro jejich výzkumný projekt v oblasti životního prostředí převzal a opsal z internetu. Naúčtoval si za to statisíce korun. U soudu navíc řekl, že je přítelem Wolfovy rodiny. Exposlanec a jeho manželka čelí u soudu obžalobě ze zneužití jedenáctimilionové státní dotace na výzkum v oblasti životního prostředí. Hlavní líčení dnes u ostravského krajského soudu pokračovalo výslechem svědků. Proces bude pokračovat do pátku výslechy dalších svědků. Wolfovi hrozí v případě prokázání viny trest v rozmezí od pěti do deseti let, jeho manželce Haně od dvou do osmi let. Oba vinu popírají, jde podle nich o politicky motivovanou kauzu.

Tomáš Foniok uvedl, že v rámci projektu zpracovával pro Wolfovu firmu UT 2002 odbornou analýzu. Kontroly ministerstva životního prostředí, Nejvyššího kontrolního úřadu i policie ale zjistily, že většina studie je kompilátem článků a zpráv stažených z internetu od jiných autorů. „Určitě jsem využíval materiály z internetu,“ přiznal u soudu Foniok. Trval však na tom, že k práci připojil vlastní závěry. Nedovedl však říct, v jakém rozsahu. Vyúčtování statisíců korun za jeho práci mu nepřipadalo nepřiměřené.

Soudce zarazilo, proč si Wolf vůbec Fonioka na odborné konzultace najal. Foniok totiž u soudu řekl, že neměl takové odborné znalosti jako Wolf, který je docentem. Z Foniokovy výpovědi také vyplynulo, že odborné konzultace se konaly v pražských restauracích a nákupních centrech. V Praze, kde má sídlo jeho firma, totiž nemá stálou kancelář. Byla to jeho první analýza pro nějakou firmu v této oblasti.

Další svědek, bývalý zaměstnanec Wolfovy firmy UT 2002 Petr Muler, u soudu vypověděl, že nevěděl o tom, že pracuje na nějakém projektu v oblasti životního prostředí. „Neřekli mi o tom. Normálně jsem vyráběl pneumatiky,“ uvedl s tím, že se znal s Wolfovým synem Janem. Většinu věcí si ale nepamatoval. Zejména to, kam jezdil na služební cesty a s jakými firmami nebo institucemi jednal. Wolf je také podezřelý z toho, že jeho firma špatně vyúčtovala statisíce korun, které byly určeny na cestovné za služební cesty.

Krajský soud v Ostravě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Muler ve firmě dostával před šesti roky 8 000 až 9 000 korun hrubého. „Někdy jsem dostával i odměny za práci nebo přesčasy, od 500 do 1 500 korun,“ dodal. U soudu si stěžoval na to, že mu na policii hrozili, že když nebude vypovídat pravdivě, tak může skončit ve vazbě. Postup policistů kritizoval i Foniok. Kriminalisté mu údajně řekli, že se z něho jako ze svědka může snadno stát obviněný.