Klaus omilostnil lékařku, která vypisovala falešné neschopenky

Praha/Brno – Prezident Václav Klaus udělil milost lékařce, která dostala sedmiletý trest za podvod s falešnými neschopenkami. Nejvyšší soud letos její dovolání odmítl. Prezident milost zdůvodnil vyšším věkem odsouzené a přihlédl k jejímu špatnému psychickému stavu. Klaus dnes udělil milost také dalším sedmi lidem, většinou ho k tomu vedly humanitární důvody.

Brněnská lékařka Alena Kubáčová byla jednou ze tří hlavních aktérek rozsáhlého podvodu s falešnými neschopenkami, kterého se účastnily desítky lidí. Vrchní soud v Olomouci, který o kauze rozhodoval loni, jí za podvod vyměřil sedmiletý trest vězení, pokutu půl milionu korun a na osm let jí zakázal vykonávat práci lékařky.

Prezident Klaus lékařce odpustil také půlmilionovou pokutu. Alena Kubáčová společně s dalšími podvodníky, ale připravila stát na vyplacených sociálních dávkách o 13 milionů. Ty ale bude muset z části zaplatit. Česká správa sociálního zabezpečení totiž prý bude peníze vymáhat jako jednu z forem exekuce.  

Lékařka Alena Kubáčová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Odsouzená lékařka sice dostala milost, dosud však není jasné, zda se vrátí do ordinace. Podle rozhodnutí soudu si Kubáčová nesmí bílý plášť obléct osm let, případ proto bude řešit Česká lékařská komora (ČLK). „Je to závažné pochybení a dovedu si představit, že v tomto případě může být vyškrtnuta z ČLK,“ uvedl prezident komory Milan Kubek s tím, že v případě vyškrtnutí by nemohla v praxi dál pokračovat.

Podvodů s falešnými neschopenkami se podle soudu účastnily desítky lidí. Spřátelené firmy naoko zaměstnávaly známé a příbuzné členů skupiny v dělnických a nekvalifikovaných profesích za nadstandardně vysoké platy. Kubáčová pak fiktivním zaměstnancům vystavovala potvrzení o nemoci, přestože byli zdraví. Lékařka se hájila tím, že jí někdo před lety z ordinace v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek ukradl. Pak je prý zneužil pomocí padělaných razítek a potvrzení.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Prezident prominul zbytek trestu odnětí svobody i dalšímu muži odsouzenému za podvod. Do vězení se dostal za zpronevěru a padělání peněz. Klaus rozhodnutí zdůvodnil vyšším věkem a zdravotním stavem omilostněného. Milost dostala také žena odsouzená za majetkovou trestnou činnost. Prezident přihlédl k tomu, že se činu dopustila před deseti lety jako sedmnáctiletá a nyní se vzorně stará o své dvě nezletilé děti, které kvůli zdravotnímu stavu vyžadují zvýšenou péči.