Testování žáků 5. a 9. tříd bude stát 140 milionů

Praha - Ministerstvo školství vypsalo výběrové řízení na zajištění jednotných zkoušek pro 5. a 9. třídu za 140 milionů korun. Testování má začít v roce 2014, podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu půjde 85 procent nákladů z evropských fondů. Většinu peněz spolkne vývoj informačního systému s databází otázek, testování by se mělo na rozdíl od státních maturit dělat elektronicky. Účast ve výběrovém řízení nevyloučila třeba firma Scio, která připravuje přijímací zkoušky na vysoké školy.

„Nemá to být certifikovaná zkouška, ale zpětná vazba pro ty školy,“ upřesnil Libor Vacek z České školní inspekce, pod kterou celý projekt spadá. Firma, která vzejde vítězně z výběrového řízení, má zajistit průzkum na školách ohledně technického vybavení, vytvořit informační systém pro testování a vyhodnocování otázek a zajistit průběh zkoušek. Do prosince tohoto roku si plošné testování vyzkouší 50 až 100 vybraných škol, další generálka má být na jaře 2012 a 2013.

Těchto ověřování by se mělo zúčastnit všech 4 200 základních škol, poté může být testování spuštěno naostro. „Tohle není žádná zkouška, ze které by vyplývaly důsledky pro to dítě,“ upozornil Vacek a odmítl podobnost se státní maturitou.

Zvýšení kvality - nebo plýtvání?

Testování žáků v 5. a 9. třídách má vést k pozvednutí kvality na základních školách, v mezinárodních srovnáních znalostí totiž čeští žáci v posledních letech propadli. Nápad ministerstva ale vyvolal už dříve vlnu kritiky. „Obsah testů bude určovat, nač žáci a učitelé zaměří svou pozornost, tedy na to, co se snadno testuje. Jiné důležité cíle vzdělávání se rychle dostanou na okraj pozornosti učitelů, žáků a jejich rodičů,“ napsali na začátku tohoto roku v dopise premiérovi zástupci spolku EduIn.

Ministerstvo školství už tento týden na svém webu zveřejnilo standardy toho, co by měli znát žáci na konci 5. a 9. tříd. Podle těchto požadavků pak odborníci připraví testové otázky, do budoucna by je ale mohly vytvářet a vkládat do databáze úloh i samotné školy. Testovat by se mělo zatím jen z češtiny, matematiky a angličtiny.