Kdo nasadil Kočí štěnici, zůstane záhadou

Praha - Policii se nepodařilo zjistit, kdo nainstaloval do bytu poslankyně Kristýny Kočí štěnici, a případ proto odložila. Zařízení se do bytu dostalo 31. března, tedy dva dny poté, co Kočí od Víta Bárty (VV) dostala obálku s údajným úplatkem. Zařízení však bylo podle policie nefunkční, informoval server Blesk.cz. Z usnesení policie vyplývá, že v současnosti nejsou známy žádné stopy, které by vedly k dopadení pachatele.

„Nezbývá než věc odložit, protože výslechy ani další úkony nevedly ke zjištění totožnosti osoby, jež mohla štěnici nainstalovat,“ stojí v policejním dokumentu. Podle policie byla štěnice do ložnice bytu, který patří ministerstvu pro místní rozvoj, nainstalována 31. března 2011, Kočí zařízení nalezla 11. dubna. Policisté nezjistili ani žádné stopy násilného vniknutí do bytu.

Podle Jiřího Schmidta z bezpečnostní agentury Probin, která se zabývá ochranou proti odposlechům, byl u Kočí demontovaný GSM telefon. „Funguje tak, že od něj odeberete reproduktor, kryt, klávesnici a displej, vsunete SIM kartu a máte hotovo. Ještě musíte naprogramovat funkci, že se telefon automaticky zvedá na každé volání. Pak již jen instalujete,“ řekl v minulosti Schmidt, kterého zarazilo provedení, které je podle něj naprosto amatérské, anebo má naprostý amatérismus vyvolávat.

Kočí zařízení nalezla několik dnů poté, co s dalším bývalým členem VV Jaroslavem Škárkou podala trestní oznámení na tehdejšího ministra dopravy Bártu kvůli podezření z uplácení. Policie v současnosti žádá sněmovnu, aby zbavila Bártu a Škárku imunity. Bártu chce stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit Kočí a Škárku. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. O vydání Škárky policie žádá údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil.