Sv. Anežka bude senátorům připomínat pokoru

Praha – Za účasti desítek hostů se dnes v sídle Senátu mezi nádvořími Valdštejnského paláce odhalila socha Anežky z rodu Přemyslovců. Dílo žáků kamenické a sochařské střední školy v Hořicích posvětil pražský arcibiskup Dominik Duka. Socha z hořického pískovce, jejímž autorem je Jan Čížek, bude poblíž vchodu do jednacího sálu. Proto budou senátoři procházet kolem svaté Anežky Přemyslovny i již instalované sochy válečníka Albrechta z Valdštejna.

„Neinstalujeme tady sochu svaté Anežky proto, aby nás hlídala, ale abychom si také připomínali, že náš stát stojí tisíc let nejen na lidech moci a válečnících, ale i na světcích,“ řekl místopředseda Senátu Petr Pithart. Exministr školství profesor Petr Piťha označil svatou Anežku Přemyslovnu za nadčasovou postavu českých dějin. Připomněl, že stále platí její slova: „Nezájem o celek a hádky sobců ničí mou zemi“.

Dominik Duka posvětil sochu svaté Anežky
Dominik Duka posvětil sochu svaté Anežky
Více fotek
  • Dominik Duka posvětil sochu svaté Anežky autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2728/272774.jpg
  • Socha svaté Anežky autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2728/272777.jpg
  • Sv. Anežka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2728/272770.jpg

Autorka nápadu instalovat sochu svaté Anežky Přemyslovny ve Valdštejnském paláci, senátorka Miluše Horská, podotkla, že vzhledem ke „stavu nenálady naší společnosti potřebujeme Anežčin příklad“. Svatá Anežka Česká se narodila kolem roku 1211. O její kanonizaci usilovala už Eliška Přemyslovna a poté i Karel IV., ale teprve roku 1874 byla prohlášena za blahoslavenou. Svatořečení papežem Janem Pavlem II. se uskutečnilo 12. listopadu 1989 v Římě, jen několik dní před začátkem politických změn v tehdejším Československu.

Odhalení sochy doprovází spousta dalších akcí

Odhalení sochy je součástí mnoha akcí při příležitosti výročí královské dcery, která se zřekla majetku i nabídek k sňatku s nejmocnějšími muži tehdejší Evropy a namísto toho následovala ideály pokory sv. Františka. Při příležitosti 800. výročí jejího narození byl vyhlášen Svatoanežský rok. Má ukázat životní dílo i dějinný význam této mimořádné osobnosti české historie. „Anežka byla princezna, královna, která se vzdala svého postavení. I přesto měla ale silný cit pro spravedlnost, pro stát, o jehož rozvoj se taky zasloužila. Ona, právě jako symbol, by nám měla posloužit v nelehké politické situaci,“ podotkla Miluše Horská.

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Reportáž Edity Valentové

Z14: 20.07.2011

Rozhovor s Miluší Horskou

Dosud bylo uspořádáno několik konferencí k tématům spojeným s osobností sv. Anežky. Ministerstvo školství vyhlásilo výtvarnou soutěž a byla vydána poštovní známka s motivem přemyslovské řeholnice. Součástí oslav budou také koncerty duchovní hudby inspirované odkazem sv. Anežky či mezinárodní vědecká konference. Vrcholem svatoanežského roku bude mše v katedrále sv. Víta, která 12. listopadu připomene svatořečení roku 1989. Svatoanežský rok bude zakončen výstavou s názvem Svatá Anežka Česká - princezna a řeholnice, která bude zahájena 25. listopadu.