Exfotbalista dostal za prodej pervitinu pět let

Olomouc – Za rozsáhlý prodej drog v Olomouci si bývalý fotbalista Tomáš Pavlinský odpyká ve vězení s ostrahou pět let. Rozhodla o tom dnes olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě. Podle rozsudku pervitin prodal celkem 25 lidem v několika stovkách případů. Podle soudu čin spáchal ve značném rozsahu. Pavlinský by však měl pykat za podstatně nižší rozsah obchodování s drogami, než z jakého jej vinila obžaloba. V mnoha případech se mu totiž prodej neprokázal.

Muži původně hrozilo osm až 12 let vězení. Tím, že se mu nepodařilo část trestné činnosti prokázat, byl nakonec ohrožen sazbou od dvou do deseti let. „Trestnou činnost však páchal poměrně dlouhou dobu, nepracoval a jedním z druhů obživy byly drogy. S ohledem na množství odběratelů i dobu mu byl uložen trest v polovině trestní sazby,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Podotkl, že soudu ztížili rozhodování především svědci, kteří jsou bývalí či současní uživatelé drog. „Nemají objektivní přehled o tom, kolik dávek obdrželi,“ uvedl soudce. Dodal, že dvě desítky odběratelů své výpovědi často měnily a i v hlavním líčení často uváděly menší množství drog než v přípravném řízení.

Obžalovaný si ponechal lhůtu na případné odvolání. Jeho obhájce však s rozsudkem spokojen nebyl. „Osobně se domnívám, že soud nezohlednil všechny důkazy. Nepřihlédl dostatečně ke všem polehčujícím okolnostem, především k tomu, že můj klient ještě nikdy nebyl pro drogovou trestnou činnost souzen. Závažnost těch skutků, kterých se dopustil, neodpovídá výši trestní sazby,“ řekl novinářům obhájce Martin Tomeš. Podotkl, že svědci se často dopustili totožné trestné činnosti jako obžalovaný, kdy mezi sebou běžně pervitin směňovali.

Muž již dříve odmítl, že by se dopouštěl tak rozsáhlého obchodování s drogami. Hájil se rovněž tím, že z obchodu neměl ani zisk, pouze dostával zdarma dávky pervitinu pro svou potřebu. „Nesouhlasím s tvrzením obžaloby, která mě líčí jako jednoho z největších dealerů v Olomouci. S takovým množstvím a četností, jak tvrdí obžaloba, nesouhlasím,“ uvedl již dříve před soudem.

Muž podle rozsudku prodával drogu narkomanům převážně v Olomouci či v nedalekých Dolanech od roku 2008. Poslední případ se stal loni v březnu. Drogu údajně přímo prodával nebo její prodej zprostředkoval přes jinou osobu. Inkasoval od 200 do 1 000 korun.