Kubice má do listopadu zpracovat návrh na pozastavení KSČM

Praha – Ministr vnitra Jan Kubice má do listopadu zpracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM. Úkol mu dnes uložila vláda i přesto, že dnes vzala na vědomí analýzu připravenou jeho ministerstvem, která podobný krok nedoporučuje. KSČM podle expertů ministerstva vnitra nenaplňuje žádný z bodů, které Nejvyšší správní soud v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany. Právní experti nenalezli důkazy, že by strana aktivně spolupracovala se sdruženími, která prosazují komunistickou ideologii agresivněji, demokracii prý neohrožuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes varoval, že vláda postupuje místo odborně pouze politicky a hrozí jí mezinárodní ostuda.

„Činnost KSČM posuzovaná ve světle jejího programu, veřejných projevů a názorů a s ohledem na prosazovanou ideologii nevybočuje z pravidel nastavených českým právním řádem a protiprávnost činnosti KSČM nelze na základě hodnocených materiálů jednoznačně dovodit,“ píše se v analýze ministerstva. Dokument zároveň připomíná, že podle Nejvyššího správního soudu (NSS) je primárně nutné korigovat jednání politické strany způsobem nevedoucím k její likvidaci. Pro možné zrušení podle dokumentu nehovoří ani rozsudky Evropského soudu pro lidská práva. Plyne z nich totiž, že soudy jsou po skončení studené války tolerantnější vůči komunistické ideologii než k ideologii nacistické.

0Vojtěch Filip: „Pokud by něco takového skutečně udělala, nezávidím vládě mezinárodní ostudu, kterou si utrhne u Evropského soudu pro lidská práva. Vláda by se měla starat o potřeby obyvatel, a ne o to, jak likvidovat opozici.“


Filip je přesvědčen, že NSS by případnému návrhu na pozastavení činnosti KSČM nevyhověl. „Po právní stránce strach nemám, protože právu pravděpodobně rozumím lépe než členové vlády,“ dodal předseda komunistů. Podle senátora Jaromíra Štětiny (TOP 09 a Starostové) se kabinet naopak „pochlapil“. Uvedl, že je spolu s kolegy připraven s Kubicem na přípravě návrhu správní žaloby spolupracovat. „Vítám i úvahy o tom, že by vládu před NSS zastupovala nezávislá profesionální advokátní kancelář,“ dodal senátor, jenž kroky ke zrušení nebo pozastavení činnosti KSČM podnítil.

ČSSD: Soudy by se měly zabývat spíš Věcmi veřejnými

„Už je nejvyšší čas, aby z demokratického senátu a sněmovny zástupci těchto stran odešli nebo byli odejiti, protože tam nemají co dělat,“ reagoval na krok vlády mluvčí Konfederace politických vězňů Čestmír Čejka. Záměr vlády ale kritizuje opoziční ČSSD. Podle ní by se soudy měly zabývat spíš nejmenší koaliční stranou Věcmi veřejnými. „Pokud by vláda postupovala objektivně, tak by měla zadat analýzu, zda by neměly být zrušeny Věci veřejné,“ řekl ČT stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.

Diskuse o zrušení komunistické strany se objevují pravidelně už od 90. let. Naposledy se vyostřily, když sněmovna hlasovala o ocenění odbojářů. Poslankyně KSČM Marta Semelová tehdy například uvedla, že by si místo příslušníků protikomunistického odboje uznání a ocenění zasloužili spíše pohraničníci bránící komunistické hranice. „Předložený návrh zákona o třetím odboji je paskvil. Zcela pomíjí všechny mezinárodní a historické souvislosti, umožňuje ocenění vrahů a násilníků, uráží normální poctivé lidi, kteří zde žili a pracovali,“ prohlásila v červnu.

Analytici vnitra její výroky označili za „nepochybně značně nemravné, ve společnosti nepřijatelné a hrubě neslušné“. Upozornili ale, že poslankyně není ve vedení ani ve stínové vládě KSČM, a proto nejde o oficiální rétoriku strany. „Je nutné brát v úvahu, že strana již dvacet let funguje v rámci demokratického právního státu a zatím nic nenaznačuje, že by se s chováním KSČM společnost nedokázala vyrovnat v rámci demokratických voleb,“ stojí v dokumentu, který dnes vzala vláda na vědomí.

Video Události, komentáře o KSČM
video

Události, komentáře o KSČM