Svitavami pochodovali extremisté na podporu Pechance

Svitavy - Zhruba 150 pravicových extremistů dnes pochodovalo centrem Svitav. Akcí chtěli vyjádřit podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi, který byl odsouzen za vraždu svitavského Roma. Akce se obešla bez vážnějších problémů, policie večer informovala, že během pochodu zaznamenala tři přestupky a prověřuje také podezření ze spáchání přečinu podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Pochod vyrazil před půl třetí od vlakového nádraží. Původní odhady hovořily o zhruba dvou stovkách účastníků, policie po skončení akce uvedla, že centrem Svitav pochodovalo přibližně 150 extremistů. Na pochod dohlíželo zhruba 130 policistů z pořádkových jednotek, policejní vrtulník či policisté na koních.

Účastníci nesli transparenty s nápisy „Pechanec není vrah“ či „Svobodu a spravedlnost pro odsouzeného Vlastimila Pechance“ a skandovali různá hesla. Na náměstí Míru byly připravené projevy, pořadatelé například přečetli Pechancův dopis z vězení. „Těch lidí, kteří pochybují o mé vině je stále více. Stačí se podívat na fakta,“ vzkázal z borské věznice Pechanec.

Policie během projevů zamezila ve vstupu na náměstí osmi levicovým extremistům. Poté se účastníci akce vrátili na nádraží, kde svolavatelé akci ve tři odpoledne ukončili.

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází už několik let, vloni na akci dorazilo zhruba 150 jejích příznivců. Ve stejný den se ve městě sešlo zhruba 30 odpůrců rasismu. Obě akce se obešly bez zásahu policistů. Skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha, třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl. Soud Pechance o dva roky později odsoudil na 17 let. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené.