Schwarzenberg: Po zatčení Hadžiče je cesta Srbska do EU jistá

Praha - Zatčením někdejšího vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiče padla poslední překážka na cestě Srbska do EU, pokud jde o požadavky Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Nyní je cesta Srbska směrem k EU jistá, i když přístupová jednání ještě mohou být dlouhá. Po jednání se svým srbským protějškem Vukem Jeremičem to dnes v Praze řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Rád bych blahopřál Srbsku, že konečně se tohle (zatčení Hadžiče) podařilo,“ řekl Schwarzenberg po jednání s Jeremičem. Kromě debaty o evropské perspektivě Srbska se prý dnešní rozhovor soustředil na obchodní vztahy - české investice v Srbsku a příležitosti pro srbské firmy v ČR.

Hadžić by se dnes odpoledne měl poprvé objevit před mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Obžaloba ho viní ze zločinů proti lidskosti a z porušování zákonů a zvyklostí vedení války, jichž se dopustil během války v Chorvatsku v letech 1991 až 1993.

Jeremić po dnešním jednání se Schwarzenbergem zdůraznil, že Srbsko chce dále tvrdě pracovat na plnění cílů v evropské integraci. Doufá prý, že koncem roku Srbsko získá statut kandidátské země EU a začne přístupové rozhovory. „Jsou ale určité věci, které Srbsko udělat nemůže. Jedna z nich je změnit náš ústavní pohled na Kosovo,“ řekl Jeremić.

Srbsko považuje Kosovo za svou provincii, ačkoliv řada západních států včetně České republiky uznala jeho nezávislost. Podle Jeremiče je ale srbský postoj ke Kosovu výrazem jasně většinového názoru srbských občanů a vláda ho musí demokraticky uznávat. Srbsko podle něj proto usiluje o to, aby se debata o budoucnosti Kosova prozatím oddělila od rozhovorů o integraci Srbska do EU.