Desítky hasičů bojovaly s rozsáhlým požárem na Rokycansku

Holoubkov (Rokycansko) – 16 jednotek hasičů od časného rána bojovalo s rozsáhlým požárem továrny na strojírenské výrobky v Holoubkově na Rokycansku. Požár nahlásil zaměstnanec podniku ve čtyři hodiny ráno. Hasiči přijeli na místo v půl páté, to už plameny šlehaly několik metrů nad střechu výrobní haly. Požár dostali pod kontrolu asi za tři hodiny. Práci jim ale komplikovala zřícená střecha jedné z hlavních budov. Zbylá ohniska likvidovali ještě odpoledne. Konkrétní příčiny zatím nikdo nezná. Vyšetřování bude trvat několik dnů. Škoda se zatím odhaduje přibližně na deset milionů korun. Podle hasičů jde o jeden z nejrozsáhlejších zásahů od začátku roku v Plzeňském kraji.  

Podle mluvčí hasičů Aleny Marešové začalo hořet v hale na výrobu kovoobráběcích součástek, konkrétně v místě, kde jsou součástky čištěny. „Zřejmě tam požár vznikl a rozšířil se ještě na jednu halu,“ řekla ČT. Na místě zasahovalo šestnáct jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů z celého okolí.

Střecha jedné z hlavních budov se zřítila kolem sedmé hodiny ráno. Hasiči proto museli rozebírat trosky a snažili se dostat k ohnisku požáru. „Zásah je velice nebezpečný, jelikož dochází k propadu narušených střešních konstrukcí,“ řekl ČT řídící důstojník hasičů Robert Kučera. Práci podle něj ztěžovala i sandwichová konstrukce střechy, do které se hasiči museli dostávat pomocí speciálních technických prostředků. Použili i vysokotlaké zařízení s názvem Kobra, kterým střechu hasili a zároveň řezali.

Video Hasiči likvidovali požár továrny
video

Hasiči likvidovali požár továrny

Zásah sledovalo mnoho lidí, včetně zaměstnanců podniku, kteří přišli ráno do práce. Požár zachvátil areál firmy Weiler, jež podle informací na svých internetových stránkách patří k nejstarším výrobcům obráběcích strojů v Čechách. Sortiment zahrnuje kovoobráběcí stroje. Firma podle starosty Holoubkova Lukáše Fišera (ODS) zaměstnává 230 lidí. „Zasáhlo to část haly, kde je uskladněno technické zázemí,“ dodal.

Lidem v obci nebezpečí nehrozilo. Chemická jednotka sice v jednu chvíli naměřila mírně zvýšené hodnoty škodlivin v ovzduší, díky příznivému počasí se ale dým včetně nebezpečných látek rychle rozptýlil.