Rampula je připraven proti svému odvolání bojovat u soudu

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se minulý týden rozhodl odvolat pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Ten podle ministra pochybil v kauze tunelování IPB, navíc prý opakovaně nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených. Toto rozhodnutí ale není pravomocné a Rampula je připraven o svůj post bojovat. Pokud neuspěje u rozkladové komise ministerstva spravedlnosti, tak je prý připraven se obrátit na soud.

Rampula pro své odvolání nevidí jediný důvod, přiliš ale nepočítá s tím, že by u rozkladové komise uspěl. Její hlas má totiž jen doporučující charakter a konečně slovo bude mít právě Pospíšil. „Nejsem zcela přesvědčen o tom, že ministr spravedlnosti, který v prvním stupni rozhodl o mém odvolání, tak neučiní i v druhém stupni, i kdyby vyjádření rozkladové komise bylo opačného charakteru. Takže jsem rozhodnut své stanovisko bránit i cestou správní žaloby,“ uvedl Rampula. 

Podle ministra spravedlnosti by bylo lepší, kdyby Rampula počkal, až rozkladová komise rozhodne. Jeho odhodlání bránit se i u soudu podle Pospíšila potvrzuje, že ministerstvo udělalo dobře, když si s rozhodnutím Rampulu odvolat dalo načas. „Celou věc jsme se snažili velmi pečlivě a podrobně projednávat a minimalizovat tak případná rizika zrušení tohoto rozhodnutí,“ podotkl Pospíšil. 

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

V minulosti už totiž dva odvolaní státní zástupci u soudu uspěli, na olomoucké vrchní zastupitelství se tak vrátil Ivo Ištván a do vedení ústeckého krajského zastupitelství Jan Jakovec. Jak ale upozorňuje Pospíšil, tehdy šlo o manažerská rozhodnutí ministra, a nikoli správní řízení. 

Ministerstvo spravedlnosti už také připravuje nový zákon, který jasně určí pravidla pro odvolávání vedoucích státních zástupců, současná legislativa je totiž poměrně nejednoznačná. Zákon by měl být hotový do konce roku, do sněmovny pak zamíří v roce 2012.