Soud Půtu uznal vinným i za únosy podnikatelů

Praha - Pražský městský soud dnes uznal vinným Tomáše Půtu z účasti na dalších dvou skutcích, za kterými stál takzvaný Berdychův gang. V obou případech šlo o únosy a oloupení podnikatelů z roku 2000. Půta byl uznán vinným z loupeže a zbavení osobní svobody. Soud ale upustil od potrestání, protože byl již v minulosti pravomocně odsouzen v souvislosti s činností Berdychova gangu na deset let, další roční trest vězení dostal za útok na posádku pražské záchranné služby. Podle posudků se navíc ve vězení chová vzorně a k účasti na loupežích se přiznal s tím, že všeho lituje.

„Soud dospěl k závěru, že trest uložený krajským soudem je dostatečný a od uložení souhrnného trestu bylo upuštěno,“ řekla ČT soudkyně Hana Hrnčířová. K prvnímu přepadení dal Půta podle obžaloby tip. Lidé z gangu pak podnikatele unesli na konci října 2000 v Praze 4 a odvezli ho do rekreační chaty u Prahy, kde ho drželi několik dnů s očima přelepenýma páskou, spoutanýma rukama a kuklou na hlavě. Pod pohrůžkou násilí od něho vymohli klíče od bytu a kanceláře, donutili ho vypsat šeky na 389 000 korun, z čehož se jim podařilo 300 000 vybrat, ukradli mu i dva automobily, nevyplněné šeky, kreditní karty, doklady a další věci. Podle soudů jej celkově oloupili o věci v hodnotě přes 1,3 milionu korun.

Video Reportáž Terezy Stárkové
video

Reportáž Terezy Stárkové

Druhý skutek se odehrál zhruba o měsíc později, začátkem prosince 2000. Půta s dalším mužem podle obžaloby vydlabali mříž u garáže podnikatelova domu v Praze 9, další dva muži vnikli dovnitř a počkali, až podnikatel přijde. Pak ho povalili na zem, spoutali, naložili do jeho automobilu a odvezli do jiné rekreační chaty, kde ho dva dny drželi a bili. Jeden z členů gangu se snažil dostat z muže informace o jeho penězích tak, že ho mlátil gumovou palicí do prstů u nohou a rozdrtil mu je. Na hlídání podnikatele se podle obžaloby podílel i Půta. Nakonec skupina kolem Davida Berdycha připravila muže o 1,6 milionu korun. „On dal v obou případech tip, v jednom se podílel na zajetí, ale míra jeho odpovědnosti byla myslím nižší než u ostatních,“ dodal Půtův obhájce Jaroslav Ortman.

Půta již dříve dostal v souvislosti s činy lidí kolem Berdycha desetiletý trest za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody. Vedle toho další roční trest vězení za brutální útok na posádku pražské záchranné služby z roku 2003. V současnosti čelí ještě obvinění z účasti na takzvané loupeži století, při níž bylo v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupeno 154,2 milionu korun. Podezřelý byl například i z únosu a vraždy podnikatele, jehož tělo se dodnes nenašlo, státní zástupce však před časem stíhání zastavil pro nedostatek důkazů.