Soud neobnoví řízení v případu falešného asistenta Kohouta

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl návrh na obnovu řízení Lukáše Kohouta, který proti dnešnímu rozhodnutí podal stížnost. O případném obnovení tedy bude jednat městský soud. Kohout se v minulosti vydával za poslaneckého asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. Pod hlavičkou Poslanecké sněmovny objednával letenky a nezaplatil je. Městský soud v Praze ho za to v roce 2006 odsoudil na 28 měsíců podmíněně se zkušební dobou na pět let.

O možné obnově řízení bude ještě jednat pražský městský soud. Kohout si proti dnešnímu rozhodnutí podal stížnost. Falešný poslanecký asistent chce nové hlavní líčení, protože v původním rozsudku je špatně uveden poškozený. Kohout totiž objednával letenky od soukromého podnikatele, soudce však do verdiktu zapsal jako poškozeného jeho firmu, kterou založil až později. „Chceme nápravu formálního pochybení. Můj klient se nemohl dopustit trestného činu, pokud neexistovala osoba, kterou měl poškodit,“ uvedl u soudu Kohoutův právní zástupce Ludvík Hynek.

Mladý muž se chce podle svých slov tímto krokem očistit. Podle něj soud upřel podvedenému podnikateli možnost na náhradu téměř půlmilionové škody. „Částku mám, ale nemám ji komu dát,“ řekl po skončení jednání novinářům. Podle dřívějšího soudního rozhodnutí se měl poškozený obrátit se svým nárokem na civilní soud. Podle Kohouta to ale nemůže udělat, protože na základě verdiktu přišla o peníze neexistující společnost.

Lukáš Kohout
Lukáš Kohout
Více fotek
  • Lukáš Kohout autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2746/274502.jpg
  • Lukáš Kohout autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2746/274504.jpg
  • Lukáš Kohout autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2746/274503.jpg

Předsedkyně senátu Blanka Bedřichová však argumenty bývalého falešného asistenta neuznala. Obnovu řízení je podle ní možné povolit jen tehdy, pokud vyjdou najevo nové skutečnosti, které by mohly změnit rozsudek ohledně viny obžalovaného nebo výše jeho trestu. „Tyto podmínky splněny nebyly,“ uvedla soudkyně. Dodala, že soud poškodil svým výrokem podvedeného podnikatele, a nikoli Kohouta.

Vyučený kuchař-číšník Kohout podle soudu objednával v roce 2002 jako údajný Kavanův asistent pod hlavičkou sněmovny letenky do různých zemí. Pro sebe i známé, se kterými navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy či Thajsko. Objednal například cesty proudovým letadlem na Srí Lanku nebo bodyguardy za 96 000 korun.

Škoda za cestování na cizí náklady přesáhla dva miliony korun, Kohout byl potrestán dvěma lety podmíněně. S tím nesouhlasil a odvolací soud mu v roce 2006 trest ještě zvýšil na podmínku 28 měsíců s odkladem na pět let, dále měl proplatit letenky, které podvodně vylákal, celkově 450 000 korun.