Heger přespal v nemocnici. Má platit 60 korun?

Praha – Pondělní hospitalizace ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterému se udělalo nevolno na dovolené na kole v jižních Čechách, ukázala, že není jasno, v jakém případě se za den hospitalizace platí regulační poplatek 60 korun. Ministr po svém propuštění novinářům řekl, že když v nemocnici jen přespal, platit nemá. Ministerstvo to později označilo za nedorozumění, Heger prý zaplatí. V názoru se neshodli zástupci pojišťoven, českobudějovická nemocnice vydala k případu několik protichůdných prohlášení.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně nastalo v rozhovoru s novináři nedorozumění. Ptali se prý na 90 korun za pohotovost, ty opravdu ministr platit nemá. Na 60 korun dostal ministr fakturu a poplatek uhradí, řekl Sršeň.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery ale ministr platit nemusí. „Přivezla ho do nemocnice záchranka jako akutní případ a byl tam přes noc na pozorování, za to se 60 korun nevybírá,“ řekl Kothera, který je ředitelem Zdravotní pojišťovny Metal Aliance. Později změnil názor - prý si jen špatně přečetl paragraf.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák ale řekl, že ministr za den v nemocnici zaplatit 60 korun má. Mluvčí VZP Jiří Rod upřesnil, že poplatek za hospitalizaci je v zákoně uváděn 60 korun za den ústavní péče, přičemž první a poslední den se počítají za jeden, proto by podle VZP ministr platit měl. Mluvčí však upozornil, že výklad zákona není věcí pojišťovny.

Českobudějovická nemocnice, kde ministr byl vyšetřen, vydala k platbě podle dnešního deníku Blesk několik protichůdných prohlášení. Nejprve její mluvčí Jan Dušek uvedl, že noc strávenou v nemocnici ministr samozřejmě zaplatí, přijde mu faktura. Po ověření na ministerstvu stanovisko změnil, pacienti prý za méně než 24 hodin hospitalizace neplatí. Po další konzultaci s ministerstvem se mluvčí vrátil k původnímu stanovisku, že ministr zaplatí.

Ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon poté listu potvrdil, že ministr samozřejmě vše platit bude. V zákoně sice existuje neplacená jednodenní hospitalizace, ale to je podle něj úplně jiný případ. Týká se to jen předem nasmlouvaných zákroků takzvané jednodenní chirurgie. Vybrané poplatky musejí lékaři a nemocnice hlásit speciálním kódem zdravotní pojišťovně. Pokud je opakovaně nevybírají, může je pojišťovna sankcionovat.

Ministr byl do nemocnice přijat v pondělí na pozorování. Protože byl v pořádku, byl v úterý dopoledne propuštěn. Heger se snaží sportovat poměrně intenzivně. Kromě cyklistiky se věnuje i veslování. V minulosti byl předsedou veslařského klubu v Hradci Králové a občas si zajde zaveslovat i nyní jako ministr v Praze. Ve své pracovně na ministerstvu má speciální cvičební nářadí.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského