Poslední červencový víkend proprší, na severu hrozí povodně

Praha - V Libereckém kraji hrozí o víkendu povodňová pohotovost, celkem může spadnout až 60 milimetrů srážek. Na první povodňový stupeň pak mohou vystoupat hladiny řek i v Ústeckém kraji. S výstrahou dnes přišel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Poslední červencový víkend bude deštivý i ve zbytku republiky. V neděli dokonce rtuť teploměru nepřekročí 17 stupňů Celsia. Vyjasnit by se mělo až v prvních srpnových dnech, kdy se také oteplí na 25 stupňů.

„Během sobotního dopoledne očekáváme v Libereckém kraji, zejména v oblasti Jizerských hor, kolem 20 milimetrů srážek, od sobotního poledne do nedělního rána dalších 30 až 40 milimetrů,“ upozornil ČHMÚ s tím, že varování platí hlavně pro okresy Liberec a Jablonec nad Nisou. Kvůli vydatnému dešti očekávají meteorologové dosažení 1. a 2. stupně povodňové aktivity zejména na Řasnici, Jeřici, dolním toku Lužické Nisy a Smědé.

„Na Mandavě v okrese Děčín může dojít k dosažení 1. stupně povodňové aktivity,“ doplnil ústav. Lidé z postižených oblastí by proto měli sledovat zpravodajství, meteorologové budou své předpovědi ještě zpřesňovat.