Ministerstvo financí dostalo kvůli ProMoPru pokutu 80 tisíc

Praha – Ministerstvo financí dostalo od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 80 tisíc korun za porušení zákona v kauze ProMoPro. V polovině února totiž zveřejnilo informace o pohybu na bankovních účtech majitelů firmy, k čemuž jim však chybělo povolení. Úřad už dříve nařídil ministerstvu odstranit informace z webových stránek, což ministerstvo udělalo. Rozhodnutí nabylo právní moci, ministerstvo má 30 dní na úhradu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že ministerstvo pokutu zaplatí. Protože se vše odehrálo na jeho odpovědnost, hodlá svému úřadu peníze vrátit formou sponzorského daru. 

ÚOOÚ prošetřoval ministerstvo kvůli informacím o bankovních převodech v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu ProMoPro během českého předsednictví EU, které úřad zveřejnil na tiskové konferenci letošního 17. února. Kalousek a jeho podřízení na ní zveřejnili všechna svá zjištění včetně informací o soukromých účtech majitelů firmy, která podle nich vedla k podání trestního oznámení kvůli zakázce.

Hana Štěpánková, mluvčí ÚOOÚ:

„Je to pokuta, která je přiměřená rozsahu zveřejněných údajů a také míře průniku do soukromí.“


Kalousek: Informace jsme zveřejnili na popud šéfa ProMoPro

Ministr Kalousek již dříve k postoji ochránců soukromí řekl, že informace byly zveřejněny na jeho příkaz, za pochybení má tedy osobní odpovědnost a na pokutě se hodlá finančně podílet. Informace podle Kalouska ministerstvo zveřejnilo po výzvě ředitele firmy Promopro Jaroslava Veselého, aby tak učinilo. „Bral jsem to jako jeho souhlas s uveřejněním osobních údajů. O to více komické mi přišlo, když si na to stěžoval. Asi netušil, kolik toho víme,“ řekl Kalousek. Ministerstvo proto proti sankci podalo rozklad. Úřad pro ochranu osobních údajů ale tvrdí, že dnes žádný takový dokument nedostal. Kalousek dodal, že rozhodnutí úřadu nechápe, ale musí jej akceptovat.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun. Ministerstvo v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku.

Případ vyšetřuje policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU, čelil tlaku na odstoupení. Trestní oznámení podali i majitelé firmy Promopro. 

Video Pokuta za zveřejnění záznamů v kauze Promopro
video

Pokuta za zveřejnění záznamů v kauze Promopro

Pokuta za zveřejnění záznamů v kauze Promopro

Z20: 1.8.2011

Studio ČT24 - Rozhovor s mluvčí ÚOOÚ