Čunek se chce vrátit do politiky

Praha – Bývalý lidovecký předseda a senátor Jiří Čunek by rád napřesrok v senátních volbách opět obhájil svůj mandát. Už teď říká, že si chce voliče znovu získat přes své koncepce soužití s romskou menšinou. Pro Romy před lety jako starosta postavil na okraji Vsetína sídliště z unimobuněk. Čunek má podporu nejen ve Vsetíně, kde před pěti lety kandidoval, ale přímo u předsedy strany Pavla Bělobrádka.

Čunek byl obviněn z přijetí úplatků, musel kvůli tomu rezignovat na vicepremiérský post. Posléze však byl na zásah státního zastupitelství jeho případ zastaven. „Od kandidatury by mě mohly odradit jen vážné osobní důvody,“ uvedl Čunek.

Čunek tento týden prohrál u ostravského krajského soudu spor se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou, na jejímž svědectví bylo Čunkovo obvinění z korupce postaveno. Za zničení dobré pověsti musí někdejší korunní svědkyni zaplatit osmdesát tisíc korun, písemně se jí omluvit a zaplatit náklady soudního řízení. Bělobrádek ho ale hájí a přiznává také, že u kontroverzního politika je pro něj nejdůležitější to, zda může přinést lidovcům volební úspěch. „On sám je složitá osobnost. Můžeme si o něm myslet, co chceme, ale na Vsetíně je volitelný,“ dodal Bělobrádek o Čunkovi.

Vsetín
Vsetín

Do senátorského a později předsednického křesla Čunka katapultovaly jeho populistické názory na Romy, českou společnost nicméně později rozdělil Čunkův koncept sociálního bydlení v podobě unimobuněk, které vyrostly na okraji Vsetína. „Téma sociální nerovnosti a řešení romských problémů jsem nikdy neopustil a hodlám se tomu věnovat i nadále, dokonce to bude součástí mé kampaně,“ tvrdí vsetínský politik.

Za Čunkovými názory, které mnohdy balancují na hranici populismu, lidovci podle Bělobrádka stojí. „Není to v rozporu s našimi stanovami a programem. Podporu u voličů má,“ řekl. Jména dalších politiků, kteří se v barvách KDU-ČSL pokusí uspět v senátních volbách, Bělobrádek zatím tají.