Češi žijí déle, v průměru 74 let

Praha - Život Čechů se podle statistiků rok od roku prodlužuje, a to každým rokem až o několik měsíců. Jen za poslední dvě desetiletí se protáhl u mužů skoro o sedm let a u žen o více než pět let. Podle statistik mají nyní Češi naději, že se dožijí v průměru 74,4 roku. Češky by pak před sebou měly mít průměrně 80,6 roku. Česká republika patří ke státům EU, kde se věk dožití zvedal nejrychleji.

Doba dožití představuje průměrnou délku života lidí, kteří se v daném roce narodí. Ve skutečnosti se ale obvykle žije déle. Pokud totiž člověk překoná rizika úmrtí v dětství a překročí také šedesátku, šance na dlouhý život se zvyšují. Roli hraje třeba zdravotní stav a životní podmínky i ekonomická situace v zemi a úroveň medicíny. Vliv mají také války a jiné okolnosti.

„Za 20. století jsme prodloužili lidský život o 25 let, tedy zhruba o třetinu,“ řekl novinářům už dřív kardiolog Jindřich Špinar. Podotkl, že jen od roku 1980 do roku 2005 se délka života protáhla o šest let. Z toho tři roky prý získal člověk díky lepší léčbě infarktů a dalších chorob srdce a cév, rok a půl pak díky léčbě mrtvice.

Stáří
Stáří

Klíčem k dlouhověkosti bude kardiologie

Prodlužování života by mělo dál pokračovat. „V 21. století by se život mohl prodloužit o dalších 25 let. Každé druhé dítě, které se letos narodí, se dožije sta let. Na tom se bude podílet kardiologie,“ uvedl Špinar. Podle něj patří Česko v tomto oboru ve vybraných zákrocích k desítce nejlepších zemí na světě. Podle expertů ale v tomto století prim v prodlužování života nebude už hrát zlepšování léčby nemocí srdce a cév, ale spíš nové metody léčení rakoviny.

Demografové tak výrazné prodlužování života zatím nepředpovídají. Podle jejich několik let starých propočtů by se v roce 2050 mohly Češky dožívat v průměru zhruba 85 let, Češi by pak mohli žít v průměru asi do 79 let.