Češi si opět připlatili, tentokrát za letouny CASA

Praha - Češi zaplatili za přepravní letouny CASA dvakrát tolik co portugalské ministerstvo obrany. V roce 2008 si Portugalci objednali celkem 12 letounů CASA C-295M, za jeden zaplatili 27,1 milionu dolarů (tehdy 418 milionů korun). Česká armáda podepsala smlouvu na nákup čtyř strojů v dubnu 2009 a za jeden dala 875 milionů korun. Informují o tom dnešní Lidové noviny s odkazem na prestižní ročenku The Military Balance, kterou vydává londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia.

Rezort tento obchod od začátku prezentoval tak, že tři transportní letadla CASA armáda koupí a jedno vymění za pět svých nepotřebných bitevníků L-159. V takovém případě se cena jednoho českého stroje CASA vyšplhá až na 1,16 miliardy korun.

Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (kolem 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Přitom ještě v době, kdy se obchod připravoval, se mluvilo o tom, že nákup měl Česko vyjít na něco přes dvě miliardy korun.

Ministerstvo obrany tvrdí, že porovnávat nákupní ceny stejných letadel u dvou států je komplikované. „Takové srovnání bývá ošidné. Nelze srovnávat pouze samotné letouny, ale do úvahy je třeba vzít úroveň jejich vybavení či školení personálu,“ řekl mluvčí rezortu Vladimír Lukovský. Ale zatímco Češi si objednali čtyři přepravní verze pro náklad a vojáky, ke kterým si nechali přimontovat systém pasivní ochrany, nároky portugalské armády byly údajně podstatně větší.

Zjistit, jestli cenu vyšrouboval výrobce, firma Omnipol, která obchod zprostředkovala, nebo vysocí úředníci ministerstva obrany, je dnes nereálné. „Není naším zvykem diskutovat na veřejnosti o věcech komerčního charakteru,“ uvedla Barbara Kracht z evropského koncernu EADS. Také Omnipol, jenž letouny CASA ve Španělsku nejdřív nakoupil a pak je české armádě prodal, se k zakázkám nevyjadřuje.

Ministerstvo chystá sankce

Ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že kvůli letadlům CASA uplatní vůči Omnipolu sankce plynoucí ze smlouvy. Firma totiž ve stanovené lhůtě neodstranila závady na systému pasivní ochrany letounu.

Letouny CASA jsou nyní na pražském letišti Kbely. Ze čtyř strojů mohou do vzduchu tři, jejich hlavním úkolem je přemostění mezi Prahou a českou vojenskou misí v Kosovu. Do Afghánistánu, kde je chce armáda primárně nasadit, se minimálně do konce roku však nedostanou.

V armádních nákupech se máme od Portugalců co učit

Není to první případ, kdy Portugalci nakupovali stejné armádní stroje levněji než Češi. Mladá fronta Dnes v červenci napsala, že česká armáda nakoupila obrněné transportéry Pandur čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se výrazně lišily výbavou. Obchod už rok vyšetřuje česko-rakouský policejní tým.

Vydáno pod