Náměstek Řeřicha v bakalářce opisoval, projde mu to

Ústí nad Labem - Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha z ODS titul vracet nemusí. Velkou část svojí bakalářské práce sice opsal z městského dokumentu, podle Vysoké školy finanční a správní se ale na něm podílel a všechno je tedy v pořádku. Zaručil se totiž za něj primátor.

Jan Řeřicha svoji práci postavil na Integrovaném plánu rozvoje města, na němž se údajně podílel. Podepsaný pod dokumentem ale není. Přesto mu bakalářský titul zůstane. „Předpokládal jsem, že to tak dopadne, protože jsem skutečně pracoval na tom integrovaném plánu,“ podotkl náměstek. 

Vysoká škola finanční a správní se prověřováním bakalářské práce, která se kromě úvodu a závěru v osmdesáti procentech shoduje s dokumentem města, zabývala více než měsíc. Během této doby oslovila Řeřichovy podřízené, zda se na integrovaném plánu skutečně autorsky podílel. Nebyli ale jediní, kdo se k podezření z plagiátorství vyjádřil. „I primátor Mandík nám potvrdil v dopise, že pan Řeřicha stál od počátku u tvorby,“ řekla mluvčí VŠFS Jana Víšková. 

Primátor rozhovor na kameru České televizi odmítl. Že by za náměstka lobboval, odmítá. Dopis prý vypracoval Odbor strategického rozvoje. „Domnívám se, že tento dopis nemůže být v žádném případě považován za 'záruku' kvality posuzované bakalářské práce,“ konstatoval Mandík.

Podle oslovených zástupců státních vysokých škol navíc nemá záruka politika na akademické půdě co dělat. „Ve vztahu k akademickým povinnostem školy pan primátor formálně nemá žádnou relevanci,“ uvedl Ladislav Mejzlík, vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze. Primátor navíc v době, kdy integrovaný plán vznikal, na magistrátu ještě nebyl.

Problém není pouze v původnosti práce. Náměstek Řeřicha totiž při jejím vypracování nedodržel ani základní citační normy. Některé pasáže z dokumentu zkopíroval přímo bez uvozovek i uvedení zdroje. „I kdyby byla pravda, že se podílel na vypracování té původní studie, tak to neznamená, že může bez citace okopírovat kus do diplomky nebo bakalářské práce,“ prohlásil Mejzlík.

Náměstek Řeřicha na škole tak mezitím úspěšně vystudoval i inženýra a celou záležitost považuje za uzavřenou.