Nečasovi se hromadí žádosti o Bátorův odchod

Praha - Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS dnes vyzvali otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase (ODS), aby zajistil odvolání Ladislava Bátory z funkce ředitele personálního odboru ministerstva školství. Zdůvodňují to Bátorovým někdejším propojením s nacionalistickou Národní stranou. Otevřený dopis podepsalo 24 senátorek a senátorů. Podobnou výzvu už ve středu premiérovi adresovali aktivisté a představitelé organizací na ochranu lidských práv a menšin. Podle nich by směřování vzdělávacích institucí neměl ovlivňovat člověk „spjatý s rasistickými a antisemitskými subjekty“.

„Je nepřijatelné, aby lidé s takto extremistickou minulostí obsazovali nejvyšší vládní funkce a podíleli se na řízení naší země. Je nepřijatelné, aby vláda tyto osoby jakkoli v těchto funkcích tolerovala a schvalovala,“ uvádějí senátoři v dopise. Výzvu inicioval senátor ČSSD Marcel Chládek, dlouhodobý kritik ministra školství Josefa Dobeše (VV). Na premiéra se obrátil kvůli tomu, že Dobeš nehodlá Bátoru odvolat. Poukazoval na Nečasův březnový výrok, podle něhož člověk typu Bátory nemá v jeho administrativě co dělat.

Senátorský dopis kromě Chládka podepsali například místopředsedové Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) a Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda senátního výboru pro lidská práva Jaromír Jermář (ČSSD), z ODS pak senátor Karel Šebek.

Podobně smýšlí i aktivisté a představitelé organizací na ochranu lidských práv a menšin, kteří již ve středu premiérovi adresovali jinou výzvu.

Bátora veškerá obvinění z rasismu a extremismu odmítá. Ve svých vyjádřeních se ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Před lety se účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Šéf iniciativy D.O.S.T. Bátora se podle dnešní informace webu Parlamentnílisty.cz staví proti konání pražského festivalu homosexuálů a protestuje proti tomu, že akci podpořili pražský primátor Bohuslav Svoboda a americký velvyslanec Norman Eisen.