Schwarzenberg: Šumava je souboj bláznů a zlodějů

Praha – Předseda vládní TOP 09, ministr zahraničí a vystudovaný lesník Karel Schwarzenberg si myslí, že kroky ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského ve sporu o těžbu dřeva jsou ovlivněny zájmy vlivných regionálních byznysmenů. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN). Tahanice o kácení na Šumavě přirovnal v nadsázce k „souboji bláznů a zlodějů“, z nichž jedni dopustili přemnožení kůrovce a druzí se snaží využít situace, aby národní park prakticky zrušili a mohli výhodně prodat tamní dřevo nebo uskutečnit v chráněném území různé developerské projekty.

„Stráský chce pohádkový park s hustými lesy. Je k tomu tlačen i obcemi, které by chtěly národní park zrušit a zřídit tam sjezdovky, usadit tam developery… Stráský byl turistický funkcionář, který nemá znalosti ani lesníků ani ochránců přírody. Být jím, zamyslel bych se, jestli mám ještě kompetenci to zvládnout,“ řekl v rozhovoru Schwarzenberg.

Zároveň naznačil, že za věcí může stát podnikatel Pavel Dlouhý z ODS. „V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví,“ prohlásil Schwarzenberg. Podle LN se Dlouhý proti tomu ohradil. „Každý si může zjistit, jak se dnes na Šumavě obchoduje se dřevem, jaké firmy dostávají nejvíce zakázek na lesnické práce. S tím já nemám nic společného,“ uvedl Dlouhý. Stráský se k výrokům Schwarzenberga nevyjádřil. Odůvodnil to tím, že je v cizině.

Podle Schwarzenberga bylo vážnou chybou i to, že odborníci bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka nechali po orkánu Kyrill v roce 2007 desítky tisíc popadaných stromů na Šumavě hnít, čímž umožnili líhnutí kůrovce. Stráský by podle něj měl nyní dodržet pravidla národního parku.

„On nemůže říkat: já, Stráský, rozhoduji proti všem předpisům, protože já vím všechno nejlépe, a protože já tady nechci vidět suché stromy, tak se tu bude řezat hlava nehlava. (…) On mlží, on říká věci, které jsou správné pro hospodářský les, ale ne pro národní park,“ řekl předseda TOP 09.

Proti kácení kůrovcem napadených stromů v biologicky cenných partiích Šumavy už několik dní protestují ekologičtí aktivisté. Pod záštitou Hnutí Duha se v pátek konala i demonstrace před budovu ministerstva životního prostředí, kde se sešli jak odpůrci kácení, tak i jeho příznivci. Zásah proti kůrovci podporují například obyvatelé šumavských obcí.

Do blokády se zapojili také dobrovolníci z Německa

V lokalitě Na Ztraceném i dnes pokračuje kácení a loupání kůry napadených smrků. Na místě pracuje méně lesních dělníků než v pracovní dny, přes 40 dřevorubců a dělníků, kteří odkorňují stojící stromy. V práci se jim pokouší bránit na šest desítek aktivistů. Asi dvacítka lidí je přijela podpořit z Německa, uvedli mluvčí národního parku a blokády.

Demonstrace proti kácení na Šumavě
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Podle mluvčího parku Pavla Pechouška chce park v nejbližších dnech dokončit asanaci podstatné části stromů označených pro zpracování. Celkem jich v lokalitě bylo označeno na 5 000, ve všední dny se dřevařům při plném nasazení daří denně pokácet či nastojato oloupat na 350 kmenů.

Aktivisté podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka stále brání kácení, které je podle nich nelegální. Už třetí den využívají taktiku, kdy několik lezců ze základny v koruně stromů spojilo lany dohromady i desítky kmenů. „Organizaci ProRegenwald z Německa se přihlásilo 20 dobrovolníků, kteří se dopoledne přidali k našim dobrovolníkům a zapojili se do blokády. Měli by tu zůstat do neděle až pondělí,“ řekl Vozník.

Aktivisté se ráno pokusili v Modravě otevřít svůj informační stánek, zástupce obce ale požadoval, aby to nedělali. Aktivisté stánek sbalili, na místě ale i pak debatovali s místními lidmi, kteří nesouhlasí s protestem, a naopak podporují zásahy parku. „Ač na sebe občas mírně zvýšili hlas, obešla se informační akce bez konfliktu,“ dodal Vozník.