Šulej z Berdychova gangu je na svobodě, odjel do Irska

Praha – Maroš Šulej, jeden z členů Berdychova gangu, je v Irsku. Píše to deník Právo. Právě tam ho spolu s dalším členem skupiny, Tomášem Půtou, v roce 2006 zadržela policie. Šulej, který dostal šest let vězení za krádeže a loupeže, byl už před časem podmínečně propuštěn. Pravděpodobně na podzim ho ale čeká další soud, tentokrát je obviněný v případu takzvané loupeže století. Při té se z auta bezpečnostní agentury ztratilo víc než 154 milionů korun.

Právě do Irska Šulej uprchl na přelomu let 2001 a 2002 poté, co policie začala rozkrývat zločiny skupiny kolem Davida Berdycha. V Dublinu si podle dostupných informací založil stavební firmu, v níž poté zaměstnal dalšího člena gangu, Tomáše Půtu. Oba muže ale na základě evropského zatykače zadržela tamní policie v srpnu 2006. Irské soudy je vydaly ke stíhání do vlasti a v květnu 2008 oba skončili v českých věznicích. Šulej nakonec dostal za pomoc k loupeži a za krádež v rámci procesu kolem Berdychova gangu šestiletý trest. Půta celkem 11 let, z toho deset za loupeže v rámci gangu a rok navíc za brutální napadení posádky pražské záchranné služby.

Zatímco Půta si nadále svůj trest odpykává ve věznici v Horním Slavkově na Sokolovsku, Šulej podle Půtova advokáta Jaroslava Ortmana v pátek 5. srpna zřejmě odletěl do Dublinu. „Myslím si, že to ví i policie, že jel zpět do Irska, on to nijak netajil a žádný zákaz vycestovat neměl,“ řekl Právu Ortman.

Šulej byl navíc obviněn z „loupeže století“

Jenže Šulejův pobyt na svobodě nemusí mít dlouhého trvání. Společně s Půtou a dalšími třemi muži je od loňského října obviněn z tzv. loupeže století, při níž bylo v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupeno 154,2 milionu korun. Šulej s Půtou podíl na činu sice striktně odmítají, nicméně soudu se s největší pravděpodobností nevyhnou. Pražská kriminálka už totiž skončila vyšetřování případu a nyní dala prostor obviněným, aby se seznámili s jejími závěry v trestním spisu. Šulej to podle Ortmana stihl udělat ještě před svým pátečním odletem, Půta se bude s vyšetřovacím spisem seznamovat v úterý.

„Tím skončí vyšetřování a počítám, že během srpna podá policie v kauze století návrh na podání obžaloby,“ řekl dnešnímu Právu Ortman. Otázkou ale zůstává, zda by se Šulej v případě pravomocného odsouzení za podíl na loupeži století, kde mu hrozí až patnáctiletý trest vězení, dobrovolně vrátil zpět do Česka. Není proto vyloučené, že by české úřady musely už podruhé žádat Irsko o jeho zatčení a vydání do vlasti.