Britku, která z ústavu v Praze unesla dceru, našli v Polsku

Praha – Britku, která před časem dvakrát unesla své dítě z kojeneckého ústavu v Praze, našli v pondělí policisté v Polsku. Dvouletou dceru měla žena u sebe. Informaci potvrdil i mluvčí policejního prezídia Jiří Vokuš. Po matce a jejím dítěti bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání. Podle mluvčího jsou obě v pořádku.

Nalezeny byly v polském městě Puck. „Žena byla vypátrána na základě Schengenského informačního systému. Na pátrání se podílely české a polské centrály SIRENE,“ řekl mluvčí. Matka a dcera se pohybovaly v Polsku z místa na místo. „Byly bez prostředků. Žily z darů místních lidí,“ dodal. Obě jsou umístěny v jednom z ústavů sociální péče. Dítě prohlédl místní lékař. „Jeho zdraví nic neohrožuje,“ uvedl mluvčí polské policie Lukasz Detlaff.

Šestačtyřicetileté Britce odebral dceru Obvodní soud pro Prahu 3 předběžným opatřením začátkem července na návrh Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) a umístil ji do Dětského centra v pražské Krči, kde ji matka mohla navštěvovat. Žena pak dvakrát za sebou dceru z ústavu unesla. Nyní se má rozhodovat, co s dítětem bude dál. Policie má informaci o tom, že soud předběžné opatření zrušil, takže bylo odvoláno pátrání po dítěti.

Podle dřívějšího předběžného opatření soudu matka svou výchovou dítě ohrožovala. Byly zanedbány výchovné i materiální podmínky pro život nezletilé dcery. Matka se podle opatření nebyla schopna o dívku řádně starat. Nechodila s ní na pravidelné lékařské kontroly, nedala ji očkovat, neměla ani trvalé bydliště. Britka nemá rodný list svůj ani dcery nebo jiné doklady, znám není ani biologický otec dívky. Žena utekla z Británie pravděpodobně kvůli tomu, že jí úřady odebraly kvůli špatné péči první dítě, které se nyní nachází v pěstounské péči, a bála se, že by se jí mohlo stát to samé i u druhého dítěte.