Nečas: Státní úředník Bátora se nesmí chovat jako aktivista

Praha – Premiér Petr Nečas dnes uvedl, že názory personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory na chystaný pražský pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky. Podle předsedy vlády je nepřijatelné, aby se úředník choval jako politický aktivista. Spor okolo festivalu Prague Pride pokládá premiér za „zbytečně zdramatizovaný, zveličený a hysterický“ a za typický produkt „okurkové sezony“.

V prohlášení, které poskytl úřad vlády, Nečas vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, která jen zbytečně vyhrocují situaci. „Jsme svobodná demokratická země, kde každý může hlásat svoje názory, pokud jsou v souladu se zákonem. Budu přitom odmítat jakékoli snahy o umělé dělení společnosti, ať už z jakékoli strany,“ uvedl premiér. Festival sexuálních menšin Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí pochodem centrem metropole, kritizoval ostře také vicekancléř Petr Hájek, kterého později podpořil i prezident Václav Klaus.

Podporu chystanému festivalu naopak vyjádřili velvyslanci několika zemí včetně USA či Velké Británie. Klaus následně jejich postoj označil za bezprecedentní krok, ačkoliv letos čeští velvyslanci nejméně ve dvou případech učinili podobné gesto. Personální šéf ministerstva školství Bátora a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. reagoval dopisem velvyslanci USA Normanu Eisenovi, ve kterém jeho podporu festivalu odmítl.

Část senátorů ČSSD, KDU-ČSL i ODS minulý týden Nečase vyzvala otevřeným dopisem, aby zajistil odvolání Bátory z funkce na ministerstvu školství. Bátorovo tamější působení v minulých dnech také kritizovaly nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých či Amnesty International. „Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust, a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu,“ napsali premiérovi například bývalí političtí vězni.

Video Do sporu o průvod Gayů se vložil premiér Nečas
video

Do sporu o průvod Gayů se vložil premiér Nečas