Ať očkování proti chřipce hradí pojišťovny, zní z vlády

Praha - Zdravotní pojišťovny by na doporučení vlády měly platit lidem od 19 do 65 let očkování proti sezonní chřipce. Mělo by zůstat dobrovolné. Nyní mají bezplatné očkování senioři nad 65 let a pacienti s vybranými obtížemi, včetně dětských. Hrazením vakcíny pro všechny dospělé chce vláda podpořit zájem o očkování a zvýšit počty těch, kdo se budou chránit. Každý rok zemře v Česku v souvislosti s chřipkou 1 500 až 2 000 lidí.

Materiál ministerstva s doporučením pro zdravotní pojišťovny dnes kabinet schválil. Očekává, že se podaří snížit nemocnost chřipkou u lidí v produktivním věku, čímž by kleslo čerpání dávek v nemoci a snížily by se náklady na léky i na poskytování zdravotní péče. Při chřipkové epidemii v ČR onemocní deset až 30 procent populace. Podle evropských doporučení by do sezony 2014/2015 mělo být dosaženo stavu, kdy tři čtvrtiny starší generace budou chráněny očkováním. V kategorii nad 65 let není v ČR očkována ani polovina.

Členské státy mají podle doporučení Rady EU zvýšit informovanost zdravotnických pracovníků a laické veřejnosti o nezastupitelném významu očkování proti sezonní chřipce. Česko má národní akční plán na zvýšení proočkovanosti. O očkování proti sezonní chřipce totiž je dlouhodobě malý zájem. V průměru se dává očkovat sedm procent obyvatel, což je třikrát méně než evropský průměr. V některých zemích se dává očkovat pětina až čtvrtina lidí. V uplynulé sezoně se dalo očkovat v Česku jen něco přes pět procent obyvatel.

Chřipka
Chřipka

Národní akční plán apeluje na lékaře, zejména praktiky, kteří nejčastěji očkují, aby zajistili včas a v potřebném množství vakcínu proti chřipce pro své pacienty. Řada lidí si prý neuvědomuje vážné zdravotní důsledky onemocnění chřipkou a vakcinaci odmítají. V sezoně 2010/2011 bylo v Česku k 15. dubnu hlášeno 164 klinicky závažných případů chřipky A(H1N1), které si vyžádaly intenzivní péči, z nich 41 pacientů zemřelo. Snahou ministerstva je zvýšit také počty očkovaných zdravotníků.

Podle platné právní úpravy je od 1. ledna 2010 hrazena očkovací látka proti sezonní chřipce z veřejného zdravotního pojištění lidem nad 65 let a pacientům po chirurgickém odstranění sleziny, po transplantaci krvetvorných buněk, pacientům se závažným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin a diabetikům, pacientům léčeben dlouhodobě nemocných, obyvatelům domovů pro seniory či domovů pro osoby se zdravotním postižením a domovů se zvláštním režimem, kde jsou například lidé s demencí. Očkování je dobrovolné.