Bývalý Drobilův poradce měl shánět pro ODS „černé“ peníze

Praha - Bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig podle policie sháněl „černé“ peníze pro ODS. S informací dnes přišel server Lidovky.cz. V říjnu loňského roku podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky Vladimírem Jeřábkem, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) právě na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci. „Mohu potvrdit, že detektivové protikorupční policie ve středu obvinili 38letého muže z trestného činu nepřímého úplatkářství,“ řekl Lidovým novinám (LN) mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Knetigovi hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení. Protikorupční detektivové nechtějí říct, zdali jde o nové obvinění nebo jen o rozšíření toho staršího. Z nepřímého úplatkářství se totiž Knetig zodpovídá už od začátku srpna. Tehdy policie uvedla, že vše souvisí s ukládáním peněz v bankách a s manipulací veřejnými zakázkami.

Jeho tehdejší nadřízený, exministr Drobil, nechtěl obvinění příliš komentovat. „Neznám obsah obvinění, takže se k němu nemohu vyjádřit,“ citují LN Drobila. Ani ostatní špičky ODS obvinění nechtějí příliš komentovat. Sám předseda strany, premiér Petr Nečas, tvrdí, že Knetiga vůbec nezná.

Premiér Petr Nečas k obvinění Martina Knetiga:

„O soukromých aktivitách pana Knetiga mi není nic známo a nikdy jsem ho osobně neviděl.“


Video Lidovky.cz: podezřelé peníze pro ODS
video

Lidovky.cz: podezřelé peníze pro ODS

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a na oplátku mu nabídl místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře od Knetiga distancoval. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Drobil také odvolal Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna svá obvinění však odmítl.