Přívalové deště a kroupy zasáhnou zítra Moravu

Praha – Po delší době zažilo Česko opravdu letní den. Po pěkném víkendu se ale do České republiky opět přiženou bouřky. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, podle které východ Čech a Moravu v pondělí odpoledne zasáhnou silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti. Místy naprší i 40 milimetrů vody za hodinu a voda by tak v některých lokalitách mohla zaplavit sklepy a garáže. Zlepšení situace se očekává v pondělí večer a v noci na úterý. Metrologové připomínají, že letošní léto připomíná spíše léta ze 70. a 80. let. V poslední době jsme si zvykli na téměř tropické počasí v letních měsících, proto mnoha lidem letošní červenec a srpen tolik vadí.

Meteorologové slunečných letních dnů moc neslibují. Bouřky mají přijít už zítra. „Už v pondělí čekáme studenou frontu, která přinese přeháňky, místy déšť a taky ochlazení,“ uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová z ČHMÚ. Na Moravě a v Pardubickém kraji k tomu navíc přibudou i přívalové deště a kroupy.

„V pondělí bude počasí od západu ovlivňovat studená fronta, která bude postupovat dále k severovýchodu,“ informoval dál ČHMÚ. Silné bouřky a prudký déšť hrozí především v Pardubickém kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Srážkové úhrny se budou většinou pohybovat kolem od pěti do 25 milimetrů.

Bouřka
Bouřka

Výstraha platí od pondělních 14:00 do úterý 07:00. „V severovýchodní polovině Moravy a ve Slezsku budou srážky slábnout až v druhé polovině noci na úterý,“ uvedl ČHMÚ. Přívalový déšť může místy rozvodnit menší toky. Voda by podle meteorologů mohla zatopit sklepy, garáže a níže položené byty.

Bouřky prospějí lidskému zdraví

Velké výkyvy teplot a změny tlaku škodí zdraví, naopak bouřky mu díky dobrým rozptylovým podmínkám prospějí. „V takovém období střídání počasí se samozřejmě nemocní cítí nedobře, ale nemáme v létě více onemocnění, jako je třeba infarkt,“ míní kardiolog Miloš Táborský. Opravdové léto jako dnes by mělo znovu přijít ve středu a možná konečně vydrží více dní. A přestože v pátek meteorologové čekají další ochlazení, následující víkend by se snad měl vydařit.

„Zatím to vypadá, že se vracíme do takových lét, která byla v předcházejících rocích, před rokem 2000, v 80., 70. letech,“ konstatovala Odstrčilová. Tehdy dosahovala průměrná teplota v červenci zhruba 16 stupňů - rtuť se tenkrát běžně šplhala jen do takové výšky jako letos. Naopak v 90. letech a hlavně pak v první dekádě 21. století byl průměr i o několik stupňů vyšší. A právě proto nám podle meteorologů letošní léto tolik vadí.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Reportáž Martiny Tlachové

14.8.2011 - UD

Předpověď počasí pro nejbližší dny