Podle Hegera stát na kuřácích vydělává. Nesmysl, tvrdí lékaři

Praha - Podle ministra zdravotnictví jsou kuřáci přínosem pro státní kasu. Své tvrzení Leoš Heger (TOP 09) opírá o analýzu, podle které na spotřebních daních a DPH zaplatí o desítky miliard víc, než celkem stojí jejich léčba. S výsledky analýzy souhlasí i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle lékařů i odborníků na kouření je ale výpočet nesmysl.

Podle Hegera by veřejné finance bez kuřáků přišly nejméně o 50 miliard korun: „Za léčení nemocí kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění asi šest miliard, přínos do státního rozpočtu z té daně za kuřivo je asi 60 miliard,“ uvedl ministr. 

Analýza vychází z toho, že stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na DPH. Léčba rakoviny, infarktu a dalších nemocí prý ale stojí pojištovny jen šest miliard. „Ta analýza potvrzuje to, co jsem si upřímně řečeno myslel vždycky, že je to přínosné, a nikoliv ztrátové. To vůbec neznamená, že bych propagoval kouření,“ podotkl ministr financí Miroslav Kalousek. 

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Lékaři i další odborníci na kouření ovšem tvrdí, že jde o úplný nesmysl. „Konkrétně pro Českou republiku jsou odhady mezi 80 a 100 miliardami ročně, které platíme za to, že na trhu máme tabák,“ upozorňuje Vedoucí Centra léčby závislostí na 1. LF UK Eva Králíková. 

Do statistiky se totiž kromě nákladů na léčení musí započítat i to, že nemocní kuřáci neodvádí přímé daně ani pojištění. Náklady na léčbu jsou pak podle Hegerových oponentů mnohem vyšší, jen na operace cév a srdce, které většinou podstupují kuřáci, dají pojištovny ročně tři miliardy. Léčba rakoviny pak ročně stojí zhruba 20 miliard a i v tomto případě platí, že většina nádorů je způsobena kouřením. Jde zejména o nádory plic, ale také dutiny ústní, hrtanu, jícnu nebo žaludku. A další miliardy dává zdravotnictví na léčení chronické obstrukční plicní nemoci nebo mozkových nádorů.