Satelity už nejsou v módě, lidé obydlují obce u velkých měst

Praha - Poslední dobou se lidé stále častěji stěhují ven z velkých měst, nicméně klasický venkov navzdory tomu vymírá. Původní vesnice z 15. století zanikají anebo se z nich stávají chatové osady, nejoblíbenějším bydlištěm jsou periférie. Češi tak dávají přednost blízkosti velkých měst. Ale řeč už není o typických satelitech, které postupně vycházejí z módy.

Například Černošice se v posledních letech změnily z vesnice na město. Stěhují se sem především mladé rodiny. Obyvatel je tu 6 400, jejich průměrný věk je necelých 39 let a neustále klesá. „Nárůst obyvatel byl celkem prudký, hlavně v posledních deseti letech nestíhala infrastruktura, bojujeme s místem ve školkách,“ dodal starosta Černošic. A zájemcům tady už brzy odzvoní. Stavební parcely počítají s domky už jenom pro zhruba 1300 obyvatel.

Karel Maier z Ústavu prostorového plánování při ČVUT v Praze:

„Lidé, kteří se tam stěhují, tak neodcházejí, aby tam rolničili a něco pěstovali. Den vlastně tráví zase ve městě. Takže se vlastně z vesnic v zázemí měst staly noclehárny pro to město.“


Obce známé už z historických kronik postupně vymírají. Jen na Moravě a Vysočině jsou jich desítky. Třeba ve Vysoké Lhotě z 15. století žilo dříve přes 200 obyvatel, nyní jich tam je sotva desetina. Nemá hospodu ani obchod s potravinami. „Bylo tady 21 lidí při posledních volbách, od té doby jsme klesli na 19. Spíš to vidím tak, že počet obyvatel bude dále ubývat,“ domnívá se starosta Vysoké Lhoty František Plášil (ODS).