Klíčovou kategorií pro nezávislou práci soudců není plat, říká Dienstbier

Praha - Ústavní soud tento měsíc rozhodl, že platy soudců nesmějí klesat, a zrušil letošní sníženou platovou základnu soudců, která měla klesnout o pět procent. Místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier se nicméně nedomnívá, že by snížení platů v rámci úspor nějak zásadně mohlo ovlivnit neutralitu soudců. Státní zástupci u ústavního soudu se stejným požadavkem neuspěli. Podle Dienstbiera by jejich plat měl ale v budoucnu dosahovat devadesáti procent platu soudců, na čemž panuje všeobecná shoda napříč politickým spektrem.

Ústavní soud již několikrát ve svých nálezech judikoval, že by snížení platů soudců zásadně ovlivnilo jejich nezávislost, která je zaručena ústavou. Proto nemá podle Dienstbiera smysl opakovaně podobné návrhy ze strany vlády předkládat. „Já osobně si nejsem zcela jist, že by nezávislost soudců byla nějak zásadně ohrožena těmito úpravami platů,“ podotýká stínový ministr spravedlnosti. „Pokud ve všech oblastech veřejné správy nebo státní moci je navrhovaná srovnatelná úspora, tak si myslím, že je zřejmé, že to není cíleno na nezávislost soudců,“ dodal.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Ústavní soud se nicméně v téže věci nezastal státních zástupců, kteří přišli kvůli státním úsporám o čtyři procenta mzdy, což podle nálezu protiústavní nebylo. „Je shoda na tom, že do budoucna by platy státních zástupců měly být stanoveny na úrovni devadesáti procent platu soudců,“ podotýká Dienstbier. „Nůžky mezi soudci a státními zástupci tak rozevřené nebyly. To vzniklo díky nálezům ústavního soudu, protože soudci opakovaně uspěli se svými stížnostmi proti snižování platů, zatímco státní zástupci nikoliv,“ dodal místopředseda ČSSD.

Funguje  úměra mezi výší platů a nezávislostí soudců či státních zástupců?

Stínový ministr spravedlnosti nechce spojovat čistě platovou otázku s nezávislostí. „Nemyslím si, že klíčovou kategorií pro nezávislou práci soudců a státních zástupců je plat,“ míní Dienstbier.  Podle něj by bylo zapotřebí formální zajištění nezávislosti, tedy posílení samosprávy soudů i v oblasti státní správy soudů či jejich zázemí.

Kdo bude novým státním zástupce po odvolaném Rampulovi je zatím v rovině spekulací. Sociální demokracii vadí, že ministr spravedlnosti chce dohodu s nejvyšším státním zástupcem na tom, kde se stane vrchním stáním zástupcem. „Jestliže nejvyšší státní zástupce má představu, jak má být celá koncepce státního zastupitelství vedena, tak by měl mít možnost vybrat si klíčového spolupracovníka on. Ministr má pak pravomoc případně nevyhovět takovému návrhu, ale mělo by to být ze zásadních důvodů,“ míní Dienstbier.