Za smrt narkomanky dostal liberecký dealer 13 let

Liberec - Za distribuci drog, které způsobily smrt mladé narkomanky, a neposkytnutí pomoci poslal Krajský soud v Liberci Romana Kafku na 13 let do věznice s ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný, Kafka se proti němu na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Pětačtyřicetiletý dealer však zůstane ve vazbě, neboť ho soudkyně odmítla propustit. Proti tomuto rozhodnutí podal muž stížnost.

Podle soudu se podařilo za pomocí svědků Kafkovi dokázat, že poskytoval a prodával pervitin. Navíc prodal před čtyřmi lety mladé ženě pervitin, která se předávkovala. Vezl ji tehdy autem z Jablonce nad Nisou do Liberce, a i když jí začalo být zle, nepomohl jí a jen ji předal své známé, aby se o ni postarala. Ta sice zavolala k ženě zdravotníky, ti ji už ale nemohli zachránit a předávkovaná téhož večera v nemocnici zemřela. Kafkovi za to hrozilo až 15 let vězení.

Mladá žena a matka dítěte byla na drogách silně závislá, pervitin si píchala. Její tehdejší partner před soudem řekl, že měla snahu přestat. Z bytu, kde žili, přesto několikrát na čas zmizela, aby si drogu sehnala, když už bez pervitinu nemohla vydržet. Z bytu žena zmizela i krátce před svou smrtí. V takových případech se podle něj vracívala po několika dnech „na dojezdu“. Několikrát ji prý doma našel ležet zfetovanou, a dokonce jí volal lékařskou pomoc.

Drogy
Drogy

Žaloba vinila muže i z toho, že předávkované nepomohl ani jí nepřivolal pomoc. „Předávkování ženy ale nepoznala ani lékařka záchranné služby, těžko ho tedy mohl poznat obžalovaný,“ argumentovala v závěrečné řeči obhájkyně. Zároveň zpochybnila věrohodnost svědeckých výpovědí, a žádala proto pro Kafku osvobozující rozsudek. Podle soudkyně je ale Kafka vinen ve všech bodech obžaloby.

Pětačtyřicetiletý muž nestál před soudem poprvé, v minulosti už byl trestán za podvod, zpronevěru i distribuci drog. Sám drogy dlouhodobě bral, přesto si na nich nevytvořil závislost. Od začátku líčení svou vinu popíral a ve své závěrečné řeči to zopakoval: „Necítím se vinen, kdybych byl, přiznal bych to, nemohl bych s tím žít. Je mi hrozně líto, že ta mladá žena zemřela, ale já jsem jí žádný pervitin nedal,“ řekl Kafka.