Barták si u ÚS neúspěšně stěžoval na postup policie

Brno – Bývalý ministr obrany Martin Barták si u Ústavního soudu (ÚS) neúspěšně stěžoval na postup policie při vyšetřování jeho údajné korupční kauzy. Politik čelí podezření, že v roce 2008 požádal o úplatek v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko. Policie se případem zabývá od loňského listopadu. Podle stížnosti, kterou Barták podal v dubnu, tím vyšetřovatelé porušují jeho právo na projednání věci v přiměřené lhůtě. ÚS Bartákovu stížnost odmítl počátkem srpna bez veřejného jednání.

Barták poukazoval také na to, že probíhající vyšetřování má negativní vliv na jeho pracovní kariéru i soukromý život. Podle ústavních soudců je ale stížnost předčasná. Směšuje prý trestněprávní a občanskoprávní rovinu. V trestněprávní rovině ale dosud podle ÚS nemohlo dojít k žádnému zásahu do ústavně zaručených práv, v občanskoprávní nebo pracovněprávní rovině má Barták možnost podat civilní žalobu.

„V rovině trestněprávní je tedy ústavní stížnost zjevně neopodstatněná, v rovině soukromoprávní potom nepřípustná, neboť doposud nebyly vyčerpány všechny procesní prostředky, které zákon stěžovateli k ochraně jeho práv poskytoval,“ uvedla v usnesení soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

V kauze jde o dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. Případ rozvířil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Tisk v minulosti uvedl, že jsou v kauze celkem tři podezřelí – vedle Bartáka i zbrojaři Petr Ptáček a Michal Smrž. Všichni obvinění popírají.

Barták po odchodu z ministerstva obrany nastoupil na místo náměstka ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Od podzimu loňského roku měl neplacené volno v souvislosti s vyšetřováním korupce při zadávání armádních zakázek. Na konci letošního března požádal ministra o uvolnění z funkce, čemuž Kalousek vyhověl.

Kalousek už v březnu po Bartákově rezignaci vyjádřil údiv nad nepřiměřeně dlouhým vyšetřováním Bartákova případu. „Pokud by se jednalo o složité finanční či obchodní operace, ještě bych to chápal. Nerozumím ale tomu, proč půl roku trvá orgánům činným v trestním řízení odpověď na otázku, zda někdo něco řekl či neřekl na jedné recepci,“ uvedl tehdy Kalousek v tiskové zprávě.

V červnu Barták podal trestní oznámení, v němž naopak z korupce podezírá představitele Tatry. Bartákův advokát Josef Monsport řekl, že oznámení podané k Nejvyššímu státnímu zastupitelství obsahuje i stížnost na průtahy, na nepřiměřené zásahy do Bartákova soukromí a na jednostranné vyšetřování.