Jarolím: Stojím za Dobešem, ale Bátoru bych nezaměstnal

Praha – Kauza Ladislava Bátory je po dnešním dni další černou skvrnou na jednání špiček koalice. Spor se rozhořel hlavně mezi TOP 09 a stranou Věci veřejné, která svému koaličnímu partnerovi vytýká zejména zastírání důležitých problémů podobnými „malichernostmi“. S tímto názorem souhlasí také místopředseda strany VV Tomáš Jarolím, který jako host dnešního Hyde Parku připomněl, že strana VV stojí především za ministrem školství Josefem Dobešem. On sám by pana Bátoru sice nikdy nezaměstnal, na druhou stranu respektuje rozhodnutí ministra ponechat Ladislava Bátoru v jeho pozici. Zároveň se domnívá, že tyto obstrukce zabraňují tomu, aby se zjistilo, kam utíkají ze systému peníze. Namísto toho se řeší podle Jarolíma nepodstatné záležitosti, jako je Bátorovo nevhodné vyjadřování či zvyšování DPH.

Jarolím považuje podle svých slov celou současnou kauzu za „neskutečně směšnou záležitost“. Zároveň přiznává, že v debatě s ministrem školství Josefem Dobešem dali členové strany Věcí veřejných při včerejším jednání předsednictva jasně najevo, že při dalších podobných excesech pana Bátory nebudou již ministra Dobeše podporovat. „Názory pana Bátory jdou tak strašně mimo mě. (…) To, co on říká, je pro mě naprosto cizí ideologie a já s ní nesouhlasím ani v nádechu. Nicméně naše podpora nepatří panu Bátorovi, naše podpora patří panu ministru Dobešovi,“ upozornil Jarolím. „Já bych pana Bátoru být ministr školství nikdy nezaměstnal. (…) My jsme se pana Dobeše ptali, jestli pan Bátora je plus, nebo minus v jeho práci. On nám jasně vysvětlil, že plus,“ podotkl nicméně místopředseda.

Jarolím: „Mám pocit, že je to velká šaškárna“

Podobně jako jeho spolustraníci i Jarolím se domnívá, že celá kauza zastírá mnohem důležitější záležitosti, které je momentálně mezi stranickými špičkami nutné řešit. „Připadalo mi, že koza krávě vytýká, že má rohy,“ komentoval bezprostřední situaci po dnešní tiskové konferenci Miroslava Kalouska a strany TOP 09 místopředseda VV. Nepovažuje tak za zásadní problém samotné vystoupení pana Bátory, ale spíše chování TOP 09. „Celý spor je o tom, aby se nepřijal zákon o loteriích, na který je v tuto chvíli časový pres,“ míní Jarolím.

Zároveň si ověřil, že toto diskutované vyjádření napsal pan Bátora na svou soukromou facebookovou stránku již 9. srpna. „Proto jsem docela překvapený, že TOP 09 čekala tak dlouho, než s tímto ultimátem přišla. Pro mě je to jednoznačně účelová záležitost. Zde bychom měli nadřadit aktuální zájem státu nad takovou malichernost,“ dodal Jarolím.

Devatenáctiprocentní sazba DPH není podstatný problém, míní Jarolím

Dle názoru Jarolíma je momentální politická diskuze pouze o zástupných problémech, jako je Bátora, sociální karty či DPH. „My bychom vůbec nepotřebovali řešit 19procentní sazbu DPH, kdybychom se vrátili k tomu, jak je nastavený systém; 19procentní sazba DPH je odrazem reforem,“ domnívá se Jarolím. Podle něj je třeba zjistit, kudy utíkají peníze. „Zvyšování DPH je jen důsledek toho, že se neumíme řádně podívat, kde nám ty peníze mizí,“ doplnil.

Jarolím poukazuje na to, že finance mnohokrát mizí do špatně nastaveného systému a smluv za miliardy korun. On sám se nicméně hájí tím, že se snaží situaci řešit. „Odkrývám kauzy, požaduji po lidech zodpovědnost, a proto podávám trestní oznámení i na vysoké politiky a ministry a dávám tím hlavu na špalek tak, abych si mohl udělat mandát na to, že mám právo přijít s něčím takovým, jako jsou zásadní zákony,“ uzavřel.